وزیر نفت : خبرهای خوب نفتی در راه است

اقتصاد برتر

وزیر نفت گفت: با استفاده از پتانسیل‌های داخلی، ظرفیت‌های خارجی و تنوع قراردادها، خبرهای خوبی برای فروش نفت در راه است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ مهر ۱۴۰۰

جواد اوجی وزیر نفت تصریح کرد، برای فروش نفت و میعانات گازی راهکارهای متنوعی مانند تهاتر با کالا و تهاتر با مشارکت و سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است، این راهکار‌ها می‌تواند منابع مالی موردنیاز پروژه‌های عمرانی را تأمین کند. این سخنان اوجی سیگنال مهمی بود که می‌تواند روی قیمت دلار در بازار تهران تاثیر گذار باشد و اوضاع را قدری بهبود بخشد.

سخنان وزیر نفت در حالی اظهار شد که، بازار ارز تهران منتظر اقدامی از سوی رئیس جدید بانک مرکزی برای بهبود اوضاع دلار بود.

در همین شرایط در بازار ارز تهران، همه حواس‌ها به مذاکرات برجامی دوخته شده و بازار منتظر رسیدن علامت‌های مثبت یا منفی از سرنوشت دارایی‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور است.

کارشناسان، منابع بلوکه شده ایران در خارج از کشور را ۵۵ تا ۱۰۰ میلیارد دلار هم تخمین می‌زنند. اما به درستی مشخص نمی شود درآمدهای نفتی کشور چقدر است، در سال جاری درآمدهای نفت و گاز کشور از ۵۰ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت.

اگر هدف وزیر نفت محقق شود و فروش نفت به ۲ میلیون بشکه در روز برسد، باتوجه به قیمت جهانی نفت که به ۱۰۰ دلار خواهد رسید، درآمدهای ارزی ایران فقط در ۵ ماه پایانی سال جاری به حدود ۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید که باعث ریزش قیمت دلار خواهد شد.

تهاتر نفت با طرح‌های عمرانی نیز باعث می‌شود فشار دولت از روی بازار نیما برداشته شد و تقاضای موثر کاهش یابد که بازهم به معنای کاهش قیمت‌ها است و نباید از نظر دور داشت که در سال‌های گذشته و در حالت عادی نیز حدود ۹۰ درصد درآمدهای نفتی کشور صرف ورود کالا شده و ارز به طور مستقیم استفاده نمی شده است.

شواهد نشان می‌دهد افزایش فروش نفت و بالا رفتن قیمت‌های جهانی نفت خام آثار مهمتری نسبت به آزادسازی منابع بلوکه شده ایران بر بازار ارز و قیمت دلار داشته باشد، اما حسگرهای بازار هنوز به این متغیر توجه نکرده است.

پاسخ دادن