۲۰ نفر در ارتباط با انتشار فایل صوتی ظریف ممنوع الخروج شدند

در پی بررسی های اولیه دادسرای امنیت در خصوص عاملان انتشار فایل صوتی مصاحبه ظریف ؛ به دستور دادستان تهران ۲۰ تن از افراد مرتبط با این پرونده ممنوع الخروج شدند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

یک منبع مطلع در قوه ‌قضائیه به صداوسیما گفت : دادستان تهران از برخورد قانونی با منتشر‌کنندگان فایل صوتی خبر داده است. علی القاصی‌مهر افزود: در ارتباط با انتشار محتویات فایل صوتی در فضای رسانه و برخی شبکه‌های ضدانقلاب پرونده‌ای در دادسرای امنیت تشکیل شده است. بازپرس ویژه‌ای برای رسیدگی به تمام ابعاد قضیه اختصاص داده‌ایم و دستورات لازم صادر شده است.

از سوی دیگر سایت خبری بولتن محرمانه بخش هایی از پشت پرده مصاحبه عوامل طرح آن سوی دولت که مصاحبه با وزرا و معاونین وزرا می باشد را منتشر کرد که در زیر از نظر می گذرد.

مصاحبه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، در قالب پروژه ای به تهیه کنندگی «حسام الدین آشنا» رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری و با حضور خود وی، سید دیاکو حسینی و هاشم یکه زارع ( مدیر عامل سابق ایران خودرو ) و با اجرای سعید لیلاز ( قایم مقام ایران خودرو دیزل ) ، روز ششم اسفند سال ۱۳۹۹ ، در استودیو برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه سه سیما در باغ کتاب تهران ضبط شده است.

استودیویی بسیار مجهز که به رنگ بنفش طراحی شده و مبلمانی ساده دارد که مصاحبه کننده و مصاحبه شونده روبروی هم قرار میگیرند.

▪️در این چیدمان، آشنا، حسینی و هاشم یکه زارع، در ردیفی جداگانه در پشت سر لیلاز قرار میگیرند که طی مصاحبه چند بار به علت صحبت با یکدیگر باعث می شود حواس ظریف پرت شود که به آنان تذکر می دهد.

  • کل مصاحبه هفت ساعت بوده که طی دو جلسه سه ساعت و نیمه ضبط شده است.

نام این پروژه ، «آنسوی دولت» است که علاوه بر ضبط رادیویی و تلویزیونی با کیفیت بالا، قرار بوده در قالب DVD و کتاب هم نگهداری و در صورت لزوم برخی قسمت های آن منتشر شود.

این برنامه سال گذشته از سوی محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور به حسام الدین آشنا پیشنهاد شد و واعظی نیز تا امروز هم به شدت پیگیر ضبط و اجرای این برنامه است.  هدف از تولید این برنامه، حفظ و نشر تاریخ شفاهی دولت هشت ساله تدبیر و امید عنوان شده است. در این برنامه علاوه بر مصاحبه با حدود ۱۳ تن از وزرا و معاونین رئیس جمهور، با برخی از سیاستمداران برجسته از صدر انقلاب تا امروز نیز مصاحبه شده است.

گفته میشود یک نسخه از این برنامه، اواسط اسفند ۹۹ از سوی یک نهاد امنیتی، به پیوست یک گزارش، تقدیم یک مقام عالی‌رتبه شده است. شنیده شده تصمیم به تعجیل در پخش مجموعه تلویزیونی گاندو، مستند داستان اتم، مستند فروشنده و… در فروردین ماه، پس از آن اتخاذ شد که مشخص شد، ظریف چنین اظهاراتی را در مصاحبه مطرح کرده است.

تحلیل اولیه از علت انتشار مصاحبه ظریف ، این است که با توجه به احتمال نامزدی ظریف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ، مقدمات رد صلاحیت قطعی و حتی استیضاح یا محاکمه وی فراهم شود تا با توجه به محبوبیتی که وی در افکار عمومی دارد، دولت طی مدت باقیمانده تا انتخابات، اقدام به مظلوم نمایی و جذب و جلب آرای سرگردان و خاکستری نموده و بار دیگر مانند سال های ۹۲ و ۹۶ ، با دوگانه سازی از مذاکره و مقاومت و قطبی کردن انتخابات، بخت پیروزی نامزد مد نظر دولت را از دست بدهد.

دیاکو حسینی که قائل به عدم دخالت دین و ایدئولوژی در سیاست و دیپلماسی است سال گذشته کتابی نوشته که در آن، چند فصل را به نقش سپاه در بی ثباتی کشور و منطقه و ضربه به منافع ملی و معیشت و رفاه مردم اختصاص داده است.

وی که ماه گذشته چند روز تحت بازجویی قرار داشته تصمیم دارد کتاب خود را بعد از انتخابات ریاست جمهوری و شوراها منتشر کند و چنانچه با چاپ آن موافقت نشود نسخه پی دی اف آن را در اینترنت منتشر کند. دیاکو حسینی، از مشاوران ارشد ظریف و طراح نظریه منطقه قدرتمند است که از سوی حسن روحانی و ظریف مطرح شد.

پاسخ دادن