۲۲ وزیر و استاد پزشکی خواستار تعطیلی فوری صنوف غیر ضرور شدند

۵ وزیر و ۱۷ اسـتاد برجسته پزشکی در نامه ای به حسن روحانی رئیس‌جمهور خواستار تعطیلی صنوف غیرضرور و کنترل خروجی‌ شهرها و قطع زنجیره انتقال کرونا شدند .

تهران – اقتصاد برتر – ۲۹ اسفند ۹۸

متن نامه متخصصان پزشکی کشور به شرح زیر است .

بسمه تعالی

حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیـس جمهـور محـترم جمهـوری اسلامـی ایـران

سلام علیکـم

با احترام و آرزوی سلامتی و تندرستی جنابعالی به استحضار می رساند؛

حدود یک­ماه  می باشد که از بروز و شیوع بیماری کوید ۱۹ در ایران می‌گذرد، در این مدت روند بیماری و تبعات آن همچنان صعودی و رو به افزایش است و در هیچ منطقه‌ای روند کاهنده نداشته است. روزانه ده‌ها نفر از هموطنان بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و تعداد کثیری نیز تحت درمان، بستری، معاینه و آزمایش‌ها قرار می‌گیرند، در صورت عدم  کنترل بیماری و چاره‌جویی مؤثر، افزایش تلفات و خسارات قطعی است. خداوند کریم در آیه ۳۲ مائده می فرماید؛ نجات یک فرد معادل نجات تمام بشریت و کشتن یک نفر معادل قتل همه ‌ی بشر است. در این شرایط خطیر بر همه‌ی ما فرض است برای توقف این روند اقدامی اساسی صورت دهیم. با توجه به تجارب علمی و مسجل در مقابله موفق با بیماری کرونا و جمع‌ بندی مشاهدات بالینی و تجارب علمی ما پزشکان فوق تخصص ریه و متخصصان داخلی و عفونی مطمئن‌ترین راه کنترل و کاهش این بیماری و نجات کشور از ویروس منحوس کرونا، قطع زنجیره تماس افراد سالم با افراد بیمار و ناقل است که لازمه آن محدود کردن ترددها و مسافرت ‌ها و تعطیلی صنوف زنجیره غیرضروری و مراکز خرید بزرگ و پر ازدحام و کنترل مبادی ورودی و خروجی شهرها است. استمرار شرایط فعلی زندگی مردم و تداوم رفت و آمدهای غیرضروری نتیجه‌ای جز وخامت اوضاع نخواهد داشت.

توصیه اکید ما به عنوان پزشکان متخصص این حوزه این است که با فوریت از همین امروز حداقل به مدت ۱۵ روز کلیه‌ی دستگاه‌های غیر اضطراری و کسب و کارهای غیرضرور به ‌طور کامل تعطیل شود و تنها مراکز تولیدی و فروشگاه‌ ها و مراکز توزیع مواد غذایی و دارویی آن هم با رعایت کامل و سخت گیرانه استانداردهای بهداشتی به فعالیت روزانه خود ادامه دهند و با قاطعیت جلوی ترددها و مسافرت ‌های غیرضروری شهری و بین ‌شهری گرفته شود.

ریاست محترم جمهور، عدم رعایت این توصیه‌ها بازی با جان مردم است. اگر دیر تصمیم گرفته شود، خسارات جبران ‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت و منجر به مرگ تعداد بیشتری از هموطنان خواهد شد. ما در برابر تک ‌تک این افراد مسئول خواهیم بود و فردای قیامت جوابی در پیشگاه حضرت حق نخواهیم داشت.

با تقدیم احترام فراوان و آرزوی موفقیت   و سلامت ملت شریف ایران

اسامی وزرا و پزشکان برجسته کشور به شرح زیر است:

­ دکتر علیرضا مرندی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  دولت­های موسوی و هاشمی و رئیس فرهنگستان علوم پزشکی.

­ دکتر مسعود پزشکیان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  دولت خاتمی و نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی .

­ دکتر طریقت منفرد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  دولت احمدی­نژاد  (با تأکید بر ضرورت استفاده گسترده از آموزه­های  طب سنتی و بومی­مان).

– دکتر مرضیه وحیدی دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  دولت احمدی­نژاد.

– دکتر کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  دولت نهم.

شیوع کرونا در ایران بگفته علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به ۱۸۴۰۷ نفر در کشور رسیده است . رئیسی گفت: از تعداد مبتلایان ۵۹۷۹ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور بهبود یافته و ترخیص شده اند  و متاسفانه ۱۲۸۴ نفر جان باخته اند .

پاسخ دادن