۳ بانک بورسی ایران در آلمان شعبه می زنند

۳ بانک  ایرانی حاضر در بورس و فرابورس خاورمیانه، سامان و سینا قصد دارند برای تسهیل مراودات تجاری ایران با شرکای خارجی در آلمان شعبه تاسیس کنند.

تهران – اقتصاد بتر – ۱۰ اردیبهشت ۹۷

۳ بانک  ایرانی حاضر در بورس و فرابورس خاورمیانه، سامان و سینا قصد دارند برای تسهیل مراودات تجاری ایران با شرکای خارجی در آلمان شعبه تاسیس کنند.

سه بانک ایرانی در آلمان شعبه می زنند

«علی ماجدی» که برای شرکت در ششمین همایش تجاری ایران و اروپا به تهران سفر کرده است،افزود: طبق برنامه، بانک خاورمیانه در شهر مونیخ و بانک سامان در شهر فرانکفورت شعبه می زند اما بانک سینا هنوز شهر مورد نظر خود را تعیین نکرده است.

وی یادآور شد، پیش از بانک های خصوصی و پس از اجرای برجام، بانک ملی ایران در هامبورگ و بانک سپه شعبه فرانکفورت در حوزه تجارت خارجی و عملیات ارزی ایران فعال شده اند و بانک «تجارتی ایران و اروپا» نیز در این عرصه فعالیت دارد به گونه ای که بخش قابل توجهی از مراودات ارزی ایران پس از برجام به همت شعبه بانک ملی در آلمان و بانک مشترک ایران و اروپا انجام شده است.

ماجدی، سطح روابط تجاری ایران و آلمان در سال گذشته میلادی را ۳٫۴ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: در ۲ ماهه نخست سال جاری میلادی شاهد رشد ۱۲٫۵ درصدی سطح مراودات تجاری دو کشور بوده ایم.

 آلمان تا پیش از اعمال تحریم ها، جزو بزرگترین شریکان تجاری ایران بود؛ با لغو تحریم ها و اجرای برجام در دی ماه ۱۳۹۴ این کشور تلاش کرد بار دیگر در بازار ایران حضور یابد. بر اساس آمار گمرک، آلمان در سال گذشته بیش از سه میلیارد و ۸۴ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرد و در رده پنجم بزرگترین صادرکنندگان کالا به ایران قرار گرفت؛ با این حال هنوز در حوزه واردات از ایران بویژه خرید نفت چندان پیشتاز نبوده و در فهرست پنج کشور برتر واردکننده کالا از ایران قرار ندارد.

صادرات ایران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌ برابر شد

«مایکل کلور برچتولد» سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران نیز امروز (یکشنبه) اعلام کرد، صادرات ایران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌ برابر شد و در مقابل صادرات اروپا به ایران نیز بعد از سال ۲۰۱۵ و اجرایی شدن برجام بیش از ۶۰ درصد رشد را تجربه کرد.

وی که در دومین روز از همایش تجاری و بانکی ایران – اروپا در تهران سخن می گفت، تاکید کرد پیوستن کامل ایران به اقتصادی جهانی نیازمند بهبود جایگاه تهران در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به عنوان نهاد مرجع تصمیم گیر در حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است و در این صورت، ایران مزایای بیشتری از برجام را تجربه خواهد کرد.

وی خواستار رعایت استانداردهای مرتبط با شفافیت مالی در بانک های ایرانی شد تا سرمایه گذاران بتوانند با اعتماد بیشتری نسبت به سرمایه گذاری و روابط مالی اقدام کنند.

آلمان توافق برجام را جدی می داند و تلاش می کند با متعهد ماندن در اجرای برجام، نقش سازنده و فعالی را بین ایران و اتحادیه اروپا برعهده گیرد.

*ایرنا

پاسخ دادن