۳۰۰هزار ایرانی میلیاردر هستند

اقتصادبرتر

رئیس دستگاه مالیاتی کشور گفت: آمار دریافتی مربوط به سال گذشته از سیستم بانکی نشان می‌دهد ۳۰۰هزار نفر بیش از یک‌میلیارد تومان درآمدِ مشمول مالیات دارند که ۵۲درصد این میلیاردرها به هیچ وجه پرونده مالیاتی ندارند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، امیدعلی پارسا گفت: آنچه به‌عنوان درآمد مالیاتی از مجموع درآمدهای اقتصاد ایران اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی در اختیار دولت و نظام قرار می‌گیرد عدد بسیار ناچیزی است.

وی همچنین اظهار داشت: بدون شک با این میزان وصول مالیات دولت قادر به اداره کشور به‌شکل مطلوب و ارائه خدمات مناسب به آحاد مردم نخواهد بود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: طبق آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه بالای ۶۰ تا ۷۰ هزار پروژه نیمه‌کاره در کشور وجود دارد. پارسا گفت: کم بودن درآمدهای مالیاتی ناشی از معافیت‌ها، فرارها و تعداد کم پایه‌های مالیاتی است.

وی در ادامه ضمن تأکید بر لزوم مبارزه جدی با پدیده فرار مالیاتی و همچنین تجدیدنظر در پایه و معافیت‌های مالیاتی در کشور گفت: مالیات در استقلال اقتصاد مملکت و کاهش وابستگی به نفت بسیار حائز اهمیت است.

رئیس دستگاه مالیاتی کشور اضافه کرد: موضوع مالیات باید به‌صورت یک فرهنگ جدی و عمومی تبدیل شود و هر شهروندی به این باور برسد که بهره‌مندی از امکانات عمومی نیازمند هزینه است.

پارسا گفت: اعلام خبری مبنی بر اینکه نیمی از میلیاردرهای کشور مالیات نمی‌دهند دیگر برآورد و تخمین نیست بلکه یک حقیقت مسلم است.

وی افزود: نظام امور مالیاتی کشور در گذشته واجد دسترسی به اطلاعات ریز اقتصادی یا ریزداده‌های مؤدیان مالیاتی به‌خلاف تمامی کشورهای پیشرو و پیشرفته دنیا نبود.

رئیس دستگاه مالیاتی کشور بیان داشت: ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم تصریح دارد تمامی دستگاه‌های اجرایی هرگونه اطلاعاتی را ــ همان ریزداده‌های مالیاتی ــ که در خصوص مؤدیان دارند باید در اختیار این سازمان قرار دهند.

وی گفت: اکنون هر سه قوه (مجریه، مقننه و قضائیه) اجماع نظر و تأکید دارند مبنی بر اینکه تمامی دستگاه‌ها ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم را با اولویت عملیاتی کنند.

پارسا در ادامه ماده قانونی مزبور را از ظرفیت‌های مهم در اختیار برای دستیابی به ریزداده‌های مربوط به فعالیت اقتصادی افراد عنوان کرد و افزود: بدون شک با تکیه بر این ظرفیت‌ها، جمع‌آوری و نگهداری اطلاعات واقعی افراد و به‌دنبال آن تشخیص مالیات و تولید اظهارنامه‌های قابل اعتماد و باکیفیت میسر، و امکان اخذ مالیات متناسب با ثروت، درآمد و مصرف و در نهایت گسترش هرچه بیشتر عدالت مالیاتی فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور در شرایط حاضر تراکنش‌های بانکی تمامی مؤدیان را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌دهد اما تمرکز سازمان در حال حاضر به‌روی گردش مالی بالای پنج میلیارد تومان و یا درآمد مشمول مالیات از یک میلیارد تومان به بالا معطوف شده است.

رئیس دستگاه مالیاتی کشور اظهارداشت: غیر از سازمان مالیاتی هر دستگاهی اعم از شهرداری‌ها، ثبت اسناد و املاک، ثبت احوال، راه و شهرسازی و غیره هر اطلاعاتی درباره اشخاص دارند باید بدون شک، تأخیر و تعلل در اختیار این سازمان قرار دهند.

وی گفت: آمار دریافتی مربوط به سال گذشته از سیستم بانکی نشان می‌دهد ۳۰۰ هزار نفر بیش از یک میلیارد تومان درآمد مشمول مالیات دارند.

پارسا ضمن اعلام اینکه ۵۲ درصد این میلیاردرها به هیچ وجه پرونده مالیاتی ندارند، ابراز کرد: اکنون سازمان مالیاتی با این ریزداده‌هایی که در اختیار دارد فرآیند شناسایی و وصول مالیات از میلیاردرهای دارای فرار مالیاتی و بدون پرونده مالیاتی را به‌شدت آغاز کرده است.

پاسخ دادن