۳۳۱ میلیارد دلار طلب پنتاگون از عربستان و امارات

پنتاگون اعلام کرد که هزینه های سوخت و سوخت رسانی آمریکا به ائتلاف عربی از عربستان سعودی و امارات متحده عربی دقیق محاسبه نشده و قرار است ۳۳۱ میلیون دلار از این کشورها طلب کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از تارنمای سنای آمریکا،  سناتور دموکرات «جک رید» اعلام کرد که وزارت دفاع آمریکا به دنبال دریافت ۳۳۱ میلیون دلار از امارات و عربستان سعودی بابت سوخت رسانی به هواپیماهای آنها در جریان تجاوز ائتلاف عربی علیه یمن است.

این سناتور ایالت رودآیلند ابراز امیدواری کرد که پنتاگون تمام این مبلغ را از ائتلاف تحت سرکردگی عربستان دریافت کند.

در صفحه شخصی جک رید در تارنمای سنای آمریکا آمده است: آمریکا از مارس ۲۰۱۵ تا یازده نوامبر ۲۰۱۸ خدمات سوخت رسانی به هوایپماهای ائتلاف عربی انجام داده است. با توجه به اشتباهاتی که پنتاگون در محاسبه هزینه ها مرتکب شده است، آمریکا این مبلغ را به طور کامل و دقیق از عربستان و امارات مطالبه نکرده است.

جک رید که یکی از اعضای بلندپایه کمیته نیروهای مسلح سناست ماه مارس ۲۰۱۸ در نامه ای از «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا خواست تا تمام هزینه هایی که برای سوخت رسانی به هواپیماهای امارات و عربستان شده است، مطالبه و وصول شود. پنتاگون ماه نوامبر اعلام کرد: فرماندهی مرکزی آمریکا در پاسخ به نامه شما تمام سوابق را بررسی کرده و متوجه اشتباهاتی در آنها شده است.

جک رید اظهار داشت: این خبر خوبی برای مالیات دهندگان آمریکایی است و لازم است که نظارتی دقیق بر وزارت دفاع اعمال شود. مردم آمریکا نباید وادار شوند که چنین هزینه هایی را متحمل شوند. امیدوارم که وزارت دفاع گام های برای جبران کامل آن بردارد.

نمایندگان سنا به توقف حمایت آمریکا از ائتلاف عربستان در جنگ یمن رأی دادند

این خبر درحالی است که کنگره گام هایی برای پایان حمایت آمریکا از جنگ علیه یمن برداشته است. سنای آمریکا پنجشنبه به وقت محلی دو قطعنامه در مورد عربستان تصویب کرد. در یکی از قطعنامه ها، سناتورها خواهان پایان حمایت نظامی از جنگ ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان علیه یمن شدند. در قطعنامه دیگر، سنای آمریکا «محمدبن سلمان» ولیعهد سعودی را مسئول قتل جمال خاشقچی معرفی کرد.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه، در یک نشست خبری گفت کشورهایی که خواهان خرید سلاح از ایالات متحده هستند «باید برخی تعهدها» را بپذیرند. او اضافه کرده است که محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان سعودی، فردی «سمی، ضعیف و متقلب است که نمی‌توانم تصور کنم من بتوانم تا زمانی که او در قدرت باشد با عربستان رابطه داشته باشم، مگر این که تغییری در آنجا روی دهد.»

ابتدای آذر ماه سال جاری هم سنای آمریکا قطعنامه ای را برای تصویب نهایی پیش برد که خواهان توقف حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف عربستان سعودی در جنگ علیه حوثی‌های تحت حمایت تهران در یمن است.

خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی بود که دوم اکتبر (دهم مهر) هنگامی که برای انجام امور اداری مربوط به ازدواج به کنسولگری عربستان در استانبول رفته بود، در آنجا توسط عوامل سعودی کشته شد.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن