۳۸۰ هزار نفر؛ آمار غایبین آزمون‌های سراسری ۹۹!

کنکور دکتری لغو نمی‌شود

پس از کش‌وقوس‌های فراوان، سرانجام تمامی آزمون‌های سراسری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شدند. اما نکته‌ی جالب آمار بالای غایبین این آزمون‌ها بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر پس از کش‌وقوس‌های فراوان، سرانجام تمامی آزمون‌های سراسری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شدند. اما نکته‌ی جالب آمار بالای غایبین این آزمون‌ها بود.

پنجاه و هفتمین کنکور سراسری، صبح امروز شنبه با رقابت ۱۶۱ هزار و ۸۹۰ داوطلب گروه زبان‌های خارجی به کار خود پایان داد. این آزمون در شرایط حکمرانی کرونا باز هم به نسبت سال‌های گذشته غایبان بیشتری داشت و صندلی‌ها در آزمون‌های سراسری پنج گانه ۹۹ خالی ماندند.

سازمان سنجش آموزش کشور برای کنکور گروه آزمایشی هنر که روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ماه برگزار شد، ۱۱۳ هزار و ۷۳۲ کارت ورود به جلسه شامل ۸۰ هزار و ۸۵۶ زن و ۳۲ هزار و ۸۷۶ مرد صادر کرده بود که از این تعداد ۱۰۱ هزار و ۶۷۴ نفر کارت‌شان را دریافت کردند؛ بنابراین این آزمون ۱۲ هزار و ۵۸ نفر غایب داشت. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که طبق شواهد میدانی باز هم تعدادی از افرادی که کارت ورود به جلسه خود را دریافت کرده بودند سر جلسه حاضر نشدند و این آمار قطعی نیست و مسلماً آمار غایبین در هر گروه و آزمون بیش از آمار اعلام‌شده توسط سازمان سنجش است.

همچنین سازمان سنجش برای آزمون گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی‌وفنی و علوم‌انسانی که روز پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه برگزار شد؛ در گروه آزمایشی ریاضی ۱۵۵ هزار و ۲۵۰ کارت ورود به جلسه شامل ۵۴ هزار و ۲ نفر زن و ۱۰۱ هزار و ۲۴۸ نفر مرد و در گروه آزمایشی علوم انسانی ۳۵۵ هزار و ۵۸۰ کارت ورود به جلسه شامل ۲۰۵ هزار و ۶۹۹ نفر زن و ۱۴۹ هزار و ۸۸۱ نفر صادر کرد که از تعداد آمار کلی کارت صادر شده گروه آزمایشی ریاضی ۱۳۷ هزار و ۱۷۶ نفر کارت ورود به جلسه خود را دریافت کردند که نشان می دهد این کنکور ۱۸ هزار و ۷۴ نفر غایب داشته است و از تعداد آمار کلی کارت صادر شده گروه علوم انسانی، ۳۱۹ هزار و ۶۲۲ نفر کارت‌شان را دریافت کرده و ۳۵ هزار و ۹۵۸ نفر غیبت داشتند.

در آزمون گروه آزمایشی پرطرفدار علوم تجربی نیز که روز جمعه ۳۱ مرداد ماه برگزار شد، ۵۹۴ هزار و ۲۵۹ کارت ورود به جلسه شامل ۳۷۷ هزار و ۲۴ نفر زن و ۲۱۷ هزار و ۲۳۵ نفر مرد توسط سازمان سنجش صادر شد که ۵۲۷ هزار و ۲۷۵ نفر کارت این آزمون را دریافت کرده و ۶۶ هزار و ۹۸۴ نفر غایب بودند.

صبح امروز شنبه نیز، داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی کنکور را به ایستگاه پایانی رساندند؛ برای این آزمون ۱۷۴ هزار و ۴۱۲ کارت ورود به جلسه شامل ۱۱۲ هزار و ۱۷۹ زن و ۶۲۲ هزار و ۳۳ مرد صادر شده بود که ۱۶۱ هزار و ۷۰۲ نفر این کارت را دریافت کرده و ۱۲ هزار و ۵۲۲ نفر غایب آخرین آزمون سراسری بودند.

با توجه به اینکه عده زیادی نگران برگزاری کنکور سراسری یک میلیون نفری بودند، اما این آزمون از لحاظ آمار دریافت کارت ورود به جلسه ۱۴۵ هزار و ۷۸۴ نفر غایب داشت و ۹۰ درصد داوطلبان این کنکور کارت ورود به جلسه را دریافت کرده بودند. هرچند باز هم موردتأکید است که دریافت کارت ورود به جلسه به منزله‌ی شرکت در آزمون نمی‌باشد.

نتایج اولیه آزمون سراسری هفته نخست مهرماه و نتایج نهایی هفته نخست آبان ماه ۹۹ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.

آمار غایبین کنکور کارشناسی ارشد ۹۹

تعداد داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ با احتساب داوطلبانی که ۱۸ مرداد ماه در رشته‌های شناور یا دوم ثبت نام کردند، ۶۹۴ هزار و ۴۱۷ نفر و با احتساب متقاضیان رشته‌های شناور، شامل ۳۴۴ هزار و ۵۵۸ نفر زن و ۳۴۹ هزار و ۸۵۹ نفر مرد اعلام شد که از این تعداد ۵۱۴ هزار نفر کارت ورود به جلسه را دریافت کردند. به این ترتیب کنکور ارشد ۹۹ حدود ۱۸۰هزار نفر غایب داشت.

همانطور که پیش‌تر گفته شد احتمالاً آمار غایبین بیش از این اعداد باشد. طبق مشاهدات میدانی همکار ما از یک سالن حدود ۱۸۰ نفره حدود ۴۰ نفر سر جلسه حاضر نشده بودند.

ظرفیت پذیرش در کنکور کارشناسی ارشد، امسال ۱۵۷ هزار نفر اعلام شده که در مقایسه با سال گذشته ۱۳ هزار نفر کاهش یافته است. نتیجه اولیه آزمون کارشناسی ارشد دهه دوم شهریور به صورت کارنامه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.

آمار غایبین کنکور دکتری ۹۹

اما آزمون دکتری ۹۹ بیشترین تعداد غایبین را از خود به جا گذاشته است. به طوری که طبق آمار سازمان سنجش ۳۰ درصد داوطلبان در این آزمون شرکت نکرده‌اند. در این دوره از آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال ۹۹ تعداد ۱۷۹ هزار و ۷۰۴ داوطلب ثبت نام کرده‌ بودند که ۷۰ درصد در جلسه آزمون حاضر بودند و ۳۰ درصد در این آزمون شرکت نکردند، این آمار در مقیاس عددی چیزی در حدود ۵۴هزار نفر خواهد شد! سال گذشته ۲۰ درصد داوطلبان کنکور دکتری غیبت داشتند.

ظرفیت پذیرش دوره دکتری سال ۱۳۹۹ حدود ۲۴ هزار نفر است که از این تعداد، ۱۴ هزار نفر مربوط به دانشگاه‌های دولتی و ۱۰ هزار نفر مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی است. نتایج نهایی آزمون دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) سال ۱۳۹۹ تا اواخر مهر ۹۹ اعلام می‌شود.

پاسخ دادن