۴ عامل اصلی برای اصلاح نظام بانکی

اقتصاد برتر

پوست اندازی در افزایش سهم مطالبات معوق و دارایی‌ها و مطالبات مشکوک‌الوصول از مجموع دارایی‌های شبکه بانکی به همراه کاهش جریان نقد ناشی از دارایی‌های بانک‌ها به همراه وضعیت رکودی توأمان با تورم بالا در اقتصاد، باعث تعمیق رکود و همچنین بدتر شدن وضعیت ترازنامه بانک‌ها شده‌است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، به همین دلیل است که اغلب کارشناسان اقتصادی، پرداختن به ریشه‌های اصلی مشکلات نظام بانکی و علل بنیادین ایجاد عوارضی همچون «ناترازی برخی از بانک‌ها»، «حجم بالای مطالبات معوق و دارایی‌های منجمد بانکی» و «وجود چالش‌های شرعی در اجرای برخی از قراردادهای بانکی» را از محوری‌ترین موضوعات در راستای اصلاح نظام بانکی اعلام کرده‌اند. آنها معتقد هستند ساختار کهنه، مانع اصلاح ساختار نظام بانکی به‌شمار می‌رود.

داوود سوری، عضو هیات علمی‌دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه بسیاری از سیاست‌ها و تصمیمات اشتباه در اقتصاد ایران ساختاری شده است، گفت: تصمیم‌گیری‌ها و عوامل زیادی در ثبات نرخ ارز موثر بوده و تغییر مدیر تنها عامل نبوده‌است.

سوری با اشاره به اینکه وقتی اقتصاد کوچک شود، نیاز به ارز کمتر می‌شود، گفت: از سوی دیگر محدودیت زیادی بر روی تقاضای ارز وجود دارد و اکنون نمی‌شود به این ثبات دلخوش بود.

وی تاکید کرد: ثبات فعلی اقتصاد را نباید نتیجه سیاستی خاص دانست؛ زیرا حتی اگر هم بر مبنای سیاست خاصی، شرایط تغییر کرده‌باشد، آن سیاست، اقتصادی نیست.

غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز معتقد است نظام بانکی، نیازمند اصلاح قانون، رویه‌ها و آیین‌نامه‌هاست. مهم این است که روش کاری بانک‌ها اصلاح شود و البته اساسی‌تر از اصلاح بانک‌های تجاری و عامل، اصلاح سیاست‌گذاری پولی کشور است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان‌کرد: سیاست‌های پولی فعلی، مدام به افزایش سطح نقدینگی در کشور کمک می‌کنند. در سال جاری از فروردین تا یک ماه قبل، حجم نقدینگی کشور ۲۵ درصد رشد کرده و این خود منشا و اساس مشکلات کشور است.

محمد قلی یوسفی، عضو هیات علمی‌دانشگاه علامه طباطبایی اظهارکرد: بایدکاری کنیم تا قوانین اصلاح شود و همه خود را تابع قانون بدانند. باید قوانین را به طور شفاف اصلاح کرد تا براساس قوانین به سمت توسعه برود.

یوسفی بیان‌کرد: اقتصاد به صورت دستوری اداره نمی‌شود تا با دستورات افراد تغییر کند بلکه اقتصاد براساس شرایطی است که جامعه تصمیم می‌گیرد.

یوسفی افزود: عدم ارتباط سیستم بانکی ایران با بانک‌های بین‌المللی نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که اجاره رشد و توسعه را به نظام بانکی و به دنبال آن ساختار اقتصادی ایران نمی‌دهد.

آلبرت بغازیان، عضو هیات علمی‌دانشگاه تهران، بانک‌های ایران به جز موارد اندک، بیشتر شبیه دایناسوری هستند که با عملیات بیشتر، تنها حساب‌ها را بیشتر کرده‌اند و ارقام، بزرگ شده است.

بغازیان با بیان اینکه بانک‌ها در ایران همان بنگاه‌های کوچک هستند که تنها از نظر کمی بزرگ شده‌اند، افزود: به همین دلیل باید تغییر برای اصلاح ساختار اقتصادی را از مدیران شروع کنیم.

وی گفت: رئیس کل بانک مرکزی نیز به درستی گفته‌است که اصلاح ساختار اقتصادی باید از بانک‌ها آغاز شود.

بغازیان معتقد است: اصلاح نظام اقتصادی بیش از هر چیز به عملکرد خود مدیران، نظارت داخلی بانک‌ها و تعامل با بانک مرکزی معطوف است که در این صورت بی‌اعتمادی به سیستم بانکی حل شده، ریسک سپرده سرمایه‌گذار کم شده و کمبود منابع بانک‌ها تامین خواهد شد.

بنابراین آنطور که ارغوان فرزین‌معتمد، تحلیلگر پولی و بانکی گفته است: اصلاحات در بانکداری مرکزی و نظام بانکی ضروری است و نحوه این اصلاح باید به سمتی برود که سیاست‌های پولی و ارائه خدمات پولی و بانکی در نهایت اقتصاد را در مسیر رشد و توسعه اقتصادی قرار دهد و اثرات این سیاست‌ها و برنامه‌ها در زندگی عموم مردم جامعه احساس شود.

پاسخ دادن