۵ عضو شورای استانداری نجف اشرف استعفا کردند

در پی تداوم تظاهرات‌های مردمی در استانهای مختلف عراق، امروز (دوشنبه ۲۸ اکتبر)،پنج عضو دیگر شورای استانداری نجف اشرف، استعفا کردند.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، در پی تداوم تظاهرات‌های مردمی در استانهای مختلف عراق، امروز (دوشنبه ۲۸ اکتبر)،پنج عضو دیگر شورای استانداری نجف اشرف، استعفا کردند.

به نوشته پایگاه خبری «السومریه»، «عباس جبر»، «وسام الزجراوی»، «امین الغزالی»، «رزاق شریف» و «عاصفه الیاسری» ضمن استعفا از عضویت شورای استانداری نجف، به طور مکتوب خواستار انحلال شورای استانداری در پاسخ به خواست تظاهرات‌کنندگان شدند.

«فائز شعبان» عضو استانداری استان نجف، نیز چند روز پیش استعفا کرده بود.

بیشتر بخوانید: مقررات منع آمد و شد در ۵ استان عراق

پارلمان عراق نیز قرار است مسئله توقف فعالیت شوراهای استانداری به درخواست تظاهرات‌کنندگان را که از سوی هیأت دولت نیز تایید شده، بررسی کند.

به نوشته پایگاه خبری «المعلومه»، رهبر ائتلاف «سائرون» نیز طی بیانیه‌ای با ابراز خشنودی از یکپارچگی مردم عراق برای مبارزه با فساد اعلام کرد: با وجود اینکه در روند اعتراض‌ها، تحلفاتی نیز صورت گرفته که ما آن را نمی‌خواستیم، اما به هرحال موجب ترسیدن فاسدان شد.

وی با این ادعا که دولت به دنبال کشاندن پای الحشد الشعبی برای مقابله با مردم است، گفت: سلاح الحشد الشعبی همچنان داعش را نشانه گرفته و علیه ملت عراق نخواهد بود. ارتش عراق و نیروهای امنیتی تنها مسئول مهار امور برای دفاع از ملتند نه فاسدان.

مقتدی صدر در ادامه از نیروهای الحشد خواست تا از فاسدان حمایت نکنند به سرکوب مردم معترض روی نیاورند.

دومین دور از تظاهرات مردمی عراق در اعتراض به بیکاری، فساد در بین مسئولان و شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی از جمعه پیش آغازشده است و تاکنون موجب شده تا شماری از نمایندگان پارلمان و اعضای شورای استانداری‌ها استعفاء کنند.

«رائد فهمی» و «هیفاء الامین» دو نماینده حزب کمونیست عراق، طی بیانیه‌ای مشترک که امروز (دوشنبه ۲۸ اکتبر) در خبرگزاری «آناتولی» منتشر شد، مدعی شدند که یکی از دلایل استعفایشان، تکیه دولت به کشتار عامدانه برای حفظ قدرت است.

این دو نماینده با اشاره به ناتوانی دولت و پارلمان در پاسخگویی به مطالبات تظاهرات‌کنندگان اعلام کردند که در کنار معترضان می‌مانند. حزب کمونیست عراق، تنها همین دو کرسی را در پارلمان داشت که در انتخابات پارلمانی عراق، با ائتلاف سائرون به رهبری «مقتدی صدر» همپیمان شده بود.

گفته می‌شود که «حسن عاقولی» دیگر نماینده ائتلاف سائرون است که در حمایت از مطالبات تظاهرات‌کنندگان، استعفا کرده است.

«طه الدفاعی»، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف «النصر» به رهبری «حیدر العبادی» نیز استعفا و طی بیانیه‌ای اعلام کرد: به جای آنکه احزاب حاکم در کشور، به عراقی‌های مظلوم اهتمام ورزند و برای آنها آسایش را فراهم سازند و از عزت آن حمایت کنند، در حال رقابت برای تقسیم قدرت و غنائم هستند.

پیشتر و در روز نخست تظاهرات در دور نخست، اول اکتبر گذشته، مزاحم التمیمی، نماینده بصره، استعفا کرده بود.

«حکیمه الشبلی» عضو استانداری الدیوانیه نیز به دلیل اعتراض‌ها، از منصب خود، استعفا کرده‌ است.

افزایش شمار قربانیان تظاهرات‌های عراق؛ ۷۵ کشته و هزاران زخمی

یک منبع آگاه پزشکی در عراق، امروز اعلام کرد که با در گذشت یکی دیگر از زخمی‌های درگیری‌های روز جمعه در بصره، شمار کشته‌های دور دوم تظاهرات‌های مردمی عراق که از ۲۵ اکتبر جاری آغاز شد، به ۷۵ تن رسید.

پیش از این کمیساریای عالی و مستقل حقوق بشر عراق (نهاد رسمی مرتبط با پارلمان)، اعلام کرده بود که شمار قربانیان این دور از تظاهرات‌ها، تا عصر یکشنبه ۷۴ کشته و بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ زخمی است.

پاسخ دادن