۵ نکته دیدار تولیدکنندگان با رهبری

اقتصاد برتر

در فضای مجازی، روشنفکران، همراه با اصولگرایان، تندترین حملات را به  تصمیم بنزینی سران قوا اتخاذ کردند و دولت را مقصر آن جلوه دادند و مدعی بودند که ریاست قوه قضائیه به این طرح رای منفی داده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۶ آذر ۹۸

من ضمن دفاع از تصمیم بنزینی، آثار مثبت آنرا برشمرده و مطلبی تحت عنوان «برندگان وبازندگان افزایش قیمت بنزین» نوشتم و درفضای مجازی منتشر کردم و به دوستان اتاقی توصیه کردم که آتش بر هیزم هیجانات نریزند و کمک کنند که کشور از این بحران عبور کند، متاسفانه بسیاری از افراد شاخص اقتصادی و اتاقی اشتباه کرده وبعد از موضع گیری رهبری مجبور شدند که مواضع خود را اصلاح کنند. نمونه بارز این موضع گیری‌های غلط آقای احمد توکلی بود.

سه شنبه گذشته برای دیدار با رهبری عازم خیابان آذربایجان شدم و حدود ساعت ۱۸ در جمع انبوه فعالین اقتصادی حضور یافتم. حضور کم رنگ «اتاق ایران» در این نشست مایه تاسف بود و در این جلسه مهم، اتاق به عنوان نماینده بخش خصوصی جایگاهی نداشت و هیچ یک از سخنرانان نیز چهره اتاقی نبودند.

این دیدار که برای تکریم تولید کنندگان تشکیل شده بود مطالب مهمی توسط سخنرانان بخش خصوصی و رهبری مطرح شد که با توجه به انتشار مطالب در رسانه‌ها فقط به چند نکته مهم از نظر خودم اکتفا می‌کنم:

۱- اهمیت اصل ۴۴ وخصوصی سازی ولزوم پیگیری به عنوان یک حق ومطالبه

۲- تاکید بر ضرورت عدم رقابت بخش عمومی ودولتی با بخش خصوصی واهمیت افزایش ثروت ملی ورفاه جامعه

۳- برنامه ریزی برای رونق تولید با فرض ماندگاری تحریم ها

۴- لزوم تصمیم گیری کارگزاران نظام وعدم سخت گیری در برخورد با تخلفات احتمالی واحدهای تولیدی

۵- تلاش جدی جهت بهبود فضای کسب وکار و تثبیت قوانین ومقررات

برگزاری این نشست در شرایط حساس و متشنج کنونی ارزشمند بود وبخش‌هایی از صنعت کشور (پلیمر، دارو، لوازم خانگی، سازندگان تجهیزات نفت، صنایع دستی، طلا و شیلات )موفق شدند تا ظرفیت‌ها و مشکلات خود را بیان کنند ولی نادیده گرفتن بخش فولاد، معدن، پتروشیمی، مصالح ساختمانی و خودرو عجیب بود. البته همین که نظام به اهمیت دیدار و تبادل نظر با فعالین اقتصادی پی برده است جای شکر دارد.

*سید حمید حسینی – فعال اقتصادی

پاسخ دادن