۵ گزینه اصلی برای ریاست مجلس یازدهم

مجلس جدید هفتم خرداد ، چهار روز دیگر آغاز به کار می کند . تا کنون بیش از ده نشست حزبی و جناحی برای تعیین تکلیف رئیس مجلس یازدهم خارج از مجلس بین جناح های مختلف سیاسی برگزار شده است .

تهران – اقتصاد برتر – ۳ خرداد ۹۹

نتیجه این نشست ها این بوده است که تا کنون ۵ گزینه اصلی برای ریاست مجلس تعیین شده اند . همزمان با نشست های سیاسی ، رسانه های وابسته به این افراد نیز بیکار نبودند و برای مطرح کردن و جا انداختن نامزد منتسب به خود تلاش می کنند . رایزنی های نمایندگان مجلس یازدهم برای تا زمان آغاز به کار مجلس جدید ادامه دارد و آن ها تلاش دارند برخی از نامزدهای ریاست مجلس را متقاعد به کناره گیری کنند . در روزهای آینده یکی از مهمترین تحولات سیاسی در کشور موضوع انتخاب رئیس مجلس است . از سوی دیگر عده ای معتقدند رئیس مجلس یازدهم قطعا اختیارات رئیس مجلس قبلی را نخواهد داشت و مجلس جدید اختیارات رئیس را محدود تر خواهد کرد .

  • ۵ نامزد متقاضی پست ریاست مجلس

پنج نامزد از سه طیف اصولگرایان سنتی، منتسبان به رییس دولت نهم و دهم و نو اصولگرایان برای کسب صندلی ریاست مجلس یازدهم تلاش می کنند . مصطفی میرسلیم رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، حمیدرضا حاجی بابایی وزیر پیشین آموزش و پرورش، شمس‌الدین حسینی وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی ( وزیر اقتصاد احمدی نژاد ) محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران و علی نیکزاد وزیر مسکن دولت ( احمدی نژاد )

غیر از این ۵ نفر فعلا گزینه جدی دیگری برای ریاست مجلس جدید وجود ندارد . به این ترتیب میرسلیم از طیف اصولگرایان سنتی، قالیباف از نواصولگرایان و حاجی بابایی و نیکزاد و حسینی از وزرای دولت های نهم و دهم در صف رقبا قرار دارند. عصر همان روز اول خرداد «وحید جلال زاده» نماینده منتخب مجلس یازدهم در توییتی از جلسه رایزنی سه نفره میان نیکزاد، حسینی و حاجی بابایی خبر داد و ساعاتی بعد هم اعلام کرد: «شکر خدا گفتگوی سازنده‌ای بود و آقایان نیکزاد و حسینی با  همدلی و صمیمیت برای تشکیل مجلس قوی و در تراز انقلاب اسلامی دست دکترحاجی بابایی را بالا بردند و با تمام توان از او برای تصدی کرسی ریاست مجلس، حمایت خواهند کرد.» به این ترتیب دو گزینه نیکزاد و حسینی از میدان رقابت کنار رفتند و «حمیدرضا حاجی بابایی پس از انصراف این دو در توییتی نوشت: «خدایا تو شاهد باش ما برای مجلسی در شان نظام و مردم هرآنچه داریم فدا خواهیم کرد، ما بدهکار مردم و رهبری و خون شهیدان هستیم. از برادران صدیق و فداکار دکتر نیکزاد و حسینی که علیرغم شایستگی برای حفظ وحدت و موفقیت نیروهای انقلاب گام بلندی برداشتند، تشکر می کنم.»

سابقه نمایندگی نقطه قوت حاج بابایی

میان سه گزینه منتسب به رییس دولت نهم و دهم، تا اول خرداد شانس نیکزاد به دلیل نزدیکی به جبهه پایداری از یک سو و حمایت فراکسیون آذری زبانان از سوی دیگر بالاتر بود و حتی شایعاتی از دیدار با «مسعود پزشکیان» دیگر نماینده آذری زبان اما اصلاح طلب هم برای جلب آرا مطرح شده بود که انصراف از رقابت به این شایعه‌ ها پایان داد. با این همه مخالفان حاج بابایی هم در شبکه‌های اجتماعی مخالفت خود را نشان دادند. «محمدصالح مفتاح» از همفکران قالیباف در توییتی نوشت: «گزینه حزب پایداری برای ریاست مجلس همان عضو سابق حزب اعتدال و توسعه و گزینه مورد حمایت دولت است! آشنا نیست!؟ حاج بابایی اما در توییت دیگری با تاکید بر اینکه رقابتم با نامزدهای ریاست مجلس برادرانه، اخلاق‌مدارانه و وحدت آفرین خواهد بود. برای تحقق مطالبات رهبری و مردم، مبارزه با فقر و فساد و تبعیض، عزت و عدالت در بین نمایندگان و توسعه کشور، پیوند تجربه و نشاط جوانی، بهبود معیشت، مرزبندی با استکبار، تحقق مجلس ولایی، قدرتمند، کارآمد، مردمی، تلاش خواهم نمود. به نظر می‌رسد سابقه نمایندگی مجلس از یک سو و نزدیکی بیشتر به جریان پایداری از سوی دیگر در زمره نقاط مثبت کارنامه حاج بابایی است که در مجلس دهم ریاست فراکسیون ولایی را برعهده داشت.

شهردار پیشین تهران و ضلع دوم رقابت

از همان روزهای نخست اعلام نامزدی قالیباف در انتخابات مجلس یازدهم  بسیاری شانس ریاست او را بر مجلس بیش از دیگر نامزدها اعلام کردند. این گمانه تا روزهای آغازین مجلس هم ادامه دارد و تحلیلگران میان سه گزینه ریاست، شانس قالیباف را بیشتر ارزیابی می کنند. قالیباف اما در مجلس مانع سختی چون حزب پایداری را در مسیر رسیدن به ریاست پیش رو دارد که «مرتضی آقا تهرانی» دبیرکل این جبهه ضمن اعلام دلیل عدم حضور قالیباف در جلسات موسوم به وفاق گفته است: «باید دوستان از آقای قالیباف بپرسند بعد از اعلام پذیرش شرایط جلسه مبنی بر پایبندی و حضور نداشتن به‌عنوان نامزد ریاست جمهوری، علت شرکت نکردن ایشان در جسات وفاق دقیقا چیست و چرا بعضی از طرفدارانشان برای فرافکنی موضوع کذب دعوت نکردن از ایشان را مطرح می‌کنند

  • کاهش شانس ریاست میر سلیم

میرسلیم دیگر ضلع رقابت بر سر ریاست مجلس است که تحلیلگران گرچه شانس چندانی برای پیروزی وی قائل نیستند اما او دست از تلاش برنداشته است. خبرها از ائتلاف این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با وزرای دولت احمدی‌نژاد دارد. میرسلیم از منتقدان سرسخت نحوه انتخاب رییس مجلس در توییت‌هایی گفته است: «هر فردی را نمایندگان محترم برای ریاست انتخاب می‌کنند، به منظور فرماندهی و آقایی‌کردن بر آنها نیست؛ بلکه برای خدمت‌کردن به نمایندگان است تا بتوانند وظایف مقدس خود را به بهترین وجه ایفا کنند.

«سید غنی نظری خانقاه» نماینده منتخب مجلس یازدهم در توضیح برنامه‌های هر یک از نامزدها که در دومین جلسه شورای موقت مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب اعلام شده، گفته است: قالیباف در این نشست حول محور در راس قرار گرفتن مجلس، ارتقاء شان نمایندگان و تقویت بعد نظارتی مجلس مباحثی را مطرح کرد. میرسلیم هم بودجه نویسی در کشور را دارای اشکال دانست به این معنی که مجلس فقط ۲ درصد می‌تواند در بودجه تغییرات ایجاد کند و در نهایت حاجی بابایی هم مباحثی را مطرح کرد از جمله اینکه مجلس باید نسبت به نامگذاری و شعار سال اهتمام ویژه ای به خرج دهد، به نمایندگان شهرستان ها توجه شود و در پیشبرد طرح ها و نظرات به آنها کمک شود.» این اظهارات خلاصه ای از برنامه های نامزدهای ریاست مجلس یازدهم است که تکلیف آن قطعا هفته آینده مشخص می شود و جامعه و افکار عمومی چشم انتظار عمل به آن برنامه ها برای بهبود شرایط کشور است.

پاسخ دادن