۷ میلیارد دلار ارز دولتی خرج چه کالاهایی شد ؟

عملکرد تامین ارز ترجیحی تا نیمه آذرماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد حدود ۷ میلیارد دلار از این ارز تاکنون تخصیص یافته که بیش از ۲ میلیارد دلار آن برای دارو و ملزومات پزشکی پرداخت شد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۹ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی گزارش لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اشاره به آمار گمرک اعلام کرد: ۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۱۳۹۹، به واردات کالاهای اساسی تخصیص یافته است که ۸ میلیارد دلار از این رقم از محل صادرات نفت خام و گاز طبیعی و یک میلیارد دلار نیز از محل تامین ریال و ما‌به‌التفاوت نرخ ارز پیش‌بینی شده است.

عملکرد تامین ارز ترجیحی تا نیمه آذرماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد حدود ۷ میلیارد دلار از این ارز تاکنون تخصیص یافته است. این در حالی است که سهم دولت از منابع ارزی ناشی از صادرات نفت و گاز بسیار کمتر از این میزان بوده است. به عبارت بهتر دولت بخشی از منابع ارزی موردنیاز را با نرخ بالاتری خریداری کرده یا اینکه ذخایر ارزی بانک مرکزی را به‌صورت دستوری به این امر اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش، این آمار نشان می‌دهد بیش از ۲ میلیارد دلار ارز ترجیحی به دارو و ملزومات پزشکی اختصاص یافته و روغن خام، دانه‌های روغنی و کنجاله سویا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

از ابتدای سال تا نیمه آذر ۹۹، به میزان ۲ میلیارد و ۲۹۰ میلیون دلار ارز دولتی به واردات دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یافته و تامین شده است.

همچنین به منظور واردات روغن خام در این مدت ۸۹۶ میلیون دلار تامین شده است. ۷۸۱ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات دانه‌های روغنی اختصاص یافته و برای واردات کنجاله سویا نیز ۷۱۱ میلیون دلار ارز دولتی هزینه شده است. تامین ارز برای واردات جو نیز معادل ۲۶۷ میلیون دلار بوده است.

به منظور واردات ذرت هم یک میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی صرف شده است. ارز تامین شده برای گندم هم ۳۳۴ میلیون دلار است. سایر کالاها هم ۱۱۳ میلیون دلار برای واردات ارز دولتی دریافت کرده‌اند.

با این حال دولت همچنان اعلام کرده در سال ۱۴۰۰ نیز رقمی نزدیک به ۸ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی با نرخ ترجیحی در نظر خواهد گرفت و با توجه به اینکه تاکنون قانونی برای اجرای این سیاست مخرب و زیانبار وجود نداشته است، تداوم شرایط موجود در صورت عدم‌تعیین تکلیف قانونی دور از انتظار نخواهد بود.

پاسخ دادن