آرامش ۱۳

اقتصاد برتر

حمیدرضا صدیقی سردبیر-بازی ترامپ با سوژه  تحریم  اقتصادی علیه ایران، به پرده آخر رسید. از دیروز محدودیت‌هایی آغاز شد که به تایید اکثر کارشناسان اقتصادی اثرات آن در ماه های قبل تخلیه شده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۴ آبان ۹۷

ماه ها است که ایالات متحده آمریکا ، ایران را تهدید به  اعمال سخت ترین تحریم‌های اقتصادی کرده. این تهدیدها به تحریم‌ ماه های متمادی با اقتصاد ایران همراه بود و به مدد برخی مشکلات ساختاری اقتصاد ایران و برخی بی‌تدبیری‌های داخلی، چالش هایی را بویژه در بازار ارز رقم زد؛ سیل نقدینگی از جمله این مشکلات ساختاری بود که طی ماه های گذشته نهایت تاثیر مخرب خود را در بازار ارز ، سکه، مسکن و خودرو تخلیه کرد و دیگر توانی برای ایجاد موج جدید قیمتی در هیچ بازاری ندارد.

در واقع بخش عمده‌ای از آثار تحریم به لحاظ اقتصادی، پیش از موعد سیزدهم آبان، در اقتصاد ایران تخلیه شده است و همین امر، شرایط را برای مواجهه با این شرایط جدید سهل تر کرده است.

اخباری که از هر سو در خصوص تحریم و ۱۳ آبان می شنویم حکایت از انزوای آمریکا در اجرای تحریم ایران دارد.

۸ کشور معافیت تحریمی دریافت کردند. به اذعان همه کشورها و با توجه به نیاز جهان به نفت ایران ، تصور صفر کردن صادرات نفت ایران هم خیالی بود و جنبه اجرایی ندارد.

اروپا  از زبان «هایکو ماس»، وزیرخارجه آلمان  در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تاکید بر لزوم حفظ مناسبات تجاری با تهران می گوید «اروپای یکپارچه پای برجام ایستاده است»

از دیگرسو سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه نیز در پاسخ به سوالی درباره توافق ایران و گروه ۱+۴ برای ایجاد سازوکاری در جهت حفظ این توافق پس از خروج آمریکا گفت: «طرف‌های توافق هسته‌ای با ایران به غیر از آمریکا توافق کردند که یک مکانیزم برای دور زدن تحریم‌های واشنگتن ایجاد کنند.

چین ، روسیه و اروپا در پی ایجاد کانال مالی با ایران خارج از چارچوب سوئیفت هستند که به مراتب کارا تر از شبکه مالی قبل خواهد بود. بورس در این روز افزایش ۱۰۰۰ واحدی شاخص را تجربه کرد. نرخ دلار در تهران، هر چند کم ولی کاهش را نشان داد.

نشانگرها  واقعیتی را مشخص می کنند  و نشان از ثبات بازار و بی اعتنایی به روز خاص مد نظر آقای ترامپ دارند.

به هر حال به نظر می‌رسد که باید با تدبیر، برنامه‌ریزی درست و استراتژی مشخص، تلاش کرد تا از تهدید تحریم، فرصت‌هایی ساخت که اقتصاد ایران را مقاوم‌تر و تاب‌آور می‌کند و آنگاه تلاش کرد که با اعتمادسازی عمومی و بها دادن به بخش‌خصوصی، زمینه را برای شکوفایی هر چه بیشتر اقتصاد ایران و جلوگیری از بروز تکانه‌های شدید در آن فراهم ساخت. این رؤیایی دست نیافتنی نیست؛ کافی است که دولتمردان با اعتماد به بخش سازنده ،اقتصاد ایران را در مسیر اصلاح سیاست های غلط گذشته قرار دهند.

پاسخ دادن