اربعین مدرسه عشق است

احمد خادم المله مدیر مسئول-عجب صحنه هایی در جاده کربلا است ، جمعیتی عاشق با پای پیاده سر از پا نمی شناسند و زمزمه کنان و حسین گویان در مسیر عشق در حرکت هستند .

تهران- اقتصاد برتر- ۷ آبان ۹۷

معلوم نیست چه کسی در آن سوی جاده در انتظار این خیل عظیم انسانی است! جمعیت پر است از پیر ، جوان ، کودک ، زن و مردی که کیلومتر ها آنطرف تر کسی آنان را فرا می خواند ! گویی آهنربایی خیل جمعیت را با چهره های متفاوت ایرانی ، عراقی و عاشقانی از سایر کشورها بی اختیار به سوی خود می کشد. این چه قدرتی است که در سالروز چهلمین روز پس از شهادت امام حسین ( ع) اینگونه در صحرای عراق ولوله بر پا کرده است ! هیچ قدرتی جز عشق به حسین ( ع ) توانایی رقم زدن چنین جمعیتی مملو از جلوه های بصری و انسانی را ندارد . اربعین بدون شک بزرگترین اجتماع شیعیان جهان است که حول محور نهضت حسینی شکل گرفته است. رمز و راز های عجیبی در این راهپیمایی نهفته است که هر آزاده ای را به حیرت وا می دارد . جمعیت چنان حس الهی گرفته که گویی همراه زینب کبری ( س ) به زیارت مدفن حسین ( ع ) می رود. میلیون ها زائری که تا کنون یکدیگر را ندیده اند به گونه ای با هم ارتباط برقرار می کنند که گویی سال ها است یکدیگر را می شناسند و قرابت نزدیک دارند ! در این مسیر ریا و دو رنگی نیست . هر چه هست عشق است ، محبت است ، یک رنگی است و وفاداری به عشق، جماعت  در آرمان و اهدافی که در سر دارد ذوب شده. گویی این آدم ها با آنهایی که دیروز در شهر دیده ایم متفاوتند ! آرزو  می کنم ای کاش این سادگی ، بی ریایی و عشق در همه جا و هر زمانی وجود داشت و دنیا سراسر عدل ، انصاف و حق  می شد مثل مسیر کربلا و از شر ظالمان بین المللی رها می شدیم . چند روزی فارغ از هجوم گسترده تبلیغات رسانه های غرب در مسیر کربلا آرامش گرفته ام و جز به دیار عشق به چیز دیگری فکر نمی کنم . اربعین و جای جای مسیرش مدرسه ای شده که از هر گوشه اش از جوانمردی و انسانیت حسین و یارانش درس می دهند. اگر خوب به درس های اربعین گوش کنی ، اندکی تامل کنی و آنها را با وضعیت کنونی مقایسه کنی، بلادرنگ به این فکر می کنی که واقعه کربلا و اربعین محدود به گذشته و و سرزمین کربلا نیست بلکه متعلق به همین عصر است. در همین دنیا به وضوح صف یزیدیان و حسینیان می توان دید و تشخیص داد . یزیدیان را می توان دید که چطور با ابزار روز ، جهانی را به مسلخ می کشند و ملت ها را تحریم می کنند و آنان را از ضروری ترین نیازهای انسانی محروم می سازند ! به وضوح قتل و جنایت و شقه شقه کردن انسان ها در ملاء عام را توسط یزیدان می توان دید. در این جبهه نیز حسینیان را می توان نظاره کرد که برای دفاع از حق و عدالت چطور ایستادگی می کنند و بر آرمان های خود ایستاده اند و زیر بار ظلم یزیدیان نمی روند.

اربعین در کنار صد ها پیام معنوی برای انسان های آزاده به مدرسه ای برای آموزش الگوهای حسینی به میلیون ها انسان تشنه حق و عدالت تبدیل شده است که می تواند سرنوشت شیعیان جهان را تغییر دهد.

پاسخ دادن