از آشوب‏های اخیر شوکه نشدم

احمد خادم‎المله مدیر مسئول -یک سالی است از وقتی «ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا شد نشانه‏ های فراوانی وجود داشت که واشنگتن و متحدانش نظیر رژیم صهیونیستی و عربستان با ناکامی‏های مکرری که در منطقه داشته‏ اند خصوصا پس از شکست نیروی دست نشانده‏ شان «داعش»، طرح فروپاشی از درون را در ایران دنبال می‏کنند.

تهران – اقتصاد برتر – 17 دی 96

یک سالی است از وقتی «ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا شد نشانه های فراوانی وجود داشت که واشنگتن و متحدانش نظیر رژیم صهیونیستی و عربستان با ناکامی‏های مکرری که در منطقه داشته‏ اند خصوصا پس از شکست نیروی دست نشانده‏اشان «داعش»، طرح فروپاشی از درون را در ایران دنبال می‏کنند. این موضوع را مقام‏های مختلف آمریکا، اسرائیل و عربستان به وضوح بارها تکرار کرده ‏اند.
از ترامپ گرفته تا «تیلرسون» وزیر خارجه، «نیکی هیلی» نماینده‏ شان در سازمان ملل و سناتورهای مختلف آمریکا جملگی با ادبیات متفاوت به این موضوع اعتراف کردند.
وزیر جنگ عربستان نیز به صراحت اعلام کرد هدف ما بردن آشوب‏های منطقه به داخل ایران است. «نتانیاهو» که سیاستمدارانه تلاش داشت از صحنه خود را دور نگهدارد نیز نتوانست سکوت کند و اعتراف کرد که ایران از درون متلاشی خواهد شد.

رفت و آمد مقام‏های آمریکا به اسرائیل و عربستان، جلسات متعدد دو و چند جانبه مقام‏های آمریکا در تل‏ آویو و ریاض، برگزاری نشست‏های متعدد منافقین با مقام‏های عربستان، آمریکا و اسرائیل در پاریس، اعترافات مکرر سلطنت طلب‏ها و خاندان پهلوی و نهایتا تهدیدات سران داعش همه مثل روز روشن بود که آنها به دنبال آشوب داخلی در ایران و اجرای طرح فروپاشی از درون هستند، چون آسیب به ایران به روش‏های دیگر تقریبا امکان‏پذیر نبود و برای آنان بسیار دشوار بود.
داعش، تحریم‏ها، تحولات شمال عراق، تحرکات منافقین هیچ‏یک نتوانسته بود ایران را از پای در آورد لذا کاملا مشخص بود ائتلاف ضد ایرانی به دنبال روش دیگری برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران است، اما شواهد و قرائن حکایت از آن بود که آنها زمان دورتری را برای آشوب و فروپاشی در نظر داشتند که مشکلات داخلی و فشارهای مضاعف به مردم، زمان آشوب‏ها را از نظر ضد انقلاب خارجی جلو انداخت. گرچه جلو افتادن زمان آشوب‏ها به نوعی به نفع ایران شد و آنها نتوانستند برنامه خود را به درستی به نتیجه برسانند اما عوامل داخلی هم بی‏ تاثیر در آشوب‏ها و تصمیم ضد انقلاب برای جلو انداختن درگیری نبود.
گرچه با درایت نیروهای اطلاعات، امنیت و مسلح جمهوری اسلامی ایران آشوب‏ها به موقع مدیریت و جمع شد، اما الان که اوضاع آرامتر شده وقت مرور حوادث و اتفاقاتی است که این نا آرامی‏ها را رقم زد و تشدید کرد. با این همه شواهد و نشانه‏های متعدد کسی نباید بگوید ما از آشوب‏ها غافلگیر شدیم، دم خروس ضد انقلاب در این آشوب‏ها آنقدر واضح و آشکار بود که هیچ جایی برای شوکه شدن نمی‏ گذاشت.
ما نباید اجازه می‏دادیم آشوب تا همین مرحله هم پیش برود چون همه شواهد و مستندات لازم را از قبل داشتیم و می‏دانستیم که دشمن به دنبال چه سناریویی است.! لذا نباید به آنها مهلت عرض اندام در همین حد هم می‏دادیم .
بنابراین از آشوب‏های اخیر باید درس بگیریم و خلاء‏های ارتباطی سیستم اطلاعات، امنیت، نیروهای مسلح، مسئولان و مردم را بر طرف کنیم. البته نا گفته نماند اقدام ارزنده همین نیروها ظرف مدت کوتاهی طومار ضد انقلاب را درهم پیچید؛ اما انتظاری که از نیروهای کار آزموده خود داریم این است که ضد انقلاب نباید بتواند در همین حد هم شهرهای ما را به آشوب بکشد.
موضوع دیگر وزن افراد و جناح‏های سیاسی داخلی در ناراضی کردن مردم عادی است که انتقاد و اعتراض به وضع موجود را حق آنان می‏دانیم. این تحریکات متاسفانه جرقه اولیه ایجاد آشوب‏ها بود و همان موضوعی است که باعث شد دشمن برنامه خود را جلو انداخته و به عوامل سازماندهی شده داخلی خود فرمان آشوب بدهد.

از ریشه ‏ها و دلایل بروز آشوب نباید به سادگی عبور کرد. الان وقت تحلیل اوضاع و پیدا کردن نقاط ضعف خودمان در سطوح مختلف است تا امکان تکرار چنین حوادث تلخی در آینده وجود نداشته باشد.
این ماجرا درس‏هایی هم برای آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان داشت که با واقعیت‏های ایران بیش از پیش آشنا شوند. خوشبختانه اقدام به موقع نیروهای اطلاعاتی و امنیتی ما میلیاردها دلار سرمایه گذاری آنان برای ایجاد آشوب و فروپاشی از درون را که بیش از یک سال روی آن کار کرده بودند بر هم زد که این نیز خود جای تحلیل دارد.
نکته دیگر اینکه کشورهای خارجی نزدیک به آمریکا نیز که منتظر نتیجه‏ گیری از توطئه آشوب آمریکا بودند وقتی طرح آنان را نقش بر آب دیدند حالا بتدریج دوباره به ایران نزدیک می‏شوند و فهمیده‏ اند که ایران بیدی نیست که از این بادها بلرزد.
استواری و پایداری ایران به شرطی امکان‏پذیر است که از حادثه اخیر درس بگیریم، اوضاع را تحلیل کنیم، نقاط قوت و ضعف خود را استخراج کنیم و برای استحکام امنیت کشور در آینده برنامه داشته باشیم.

پاسخ دادن