از بازار ارز دور شوید!

اکرم صدیقی سردبیر سایت -طی چند روز گذشته ارزش انواع ارز سقوط سنگین داشت و صف طویل فروش مقابل صرافی ها و  بازار های غیر رسمی تشکیل شد که منجر به توقف خرید ارز در صرافی ها گردید.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۱ مهر ۹۷
سقوط ۹ هزار تومانی ارزش دلار ظرف چند روز شوک سنگینی را به بازار وارد کرد و همه در جستجوی دلیل واقعی علت افت قیمت ارز هستند. کاهش قیمت ارز شوک روانی مهمی به بازار وارد کرد که اثر آن از شوک کاهش قیمت، موثرتر بود به گونه ای که دارندگان دلار خانگی هم به صف فروشندگان پیوستند و افت قیمت ارز را شدت بخشیدند اما این که «دلیل افت ارزش دلار چیست و تداوم کاهش قیمت تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد»سئوال هایی است که بازار و همه مرتبطین ارز به دنبال پاسخ آن هستند تا بتوانند برای کسب و کار خود که مرتبط با دلار است تصمیم بگیرند.

آنچه نویسنده توصیه می کند این است که در بازار پر مخاطره کنونی به هیچ وجه نباید هیجانی عمل کرد و خریدار و فروشنده هر دو بایستی با احتیاط اقدام کنند. کسانی که نیاز واقعی به ارز ندارند و از آن به عنوان ابزاری برای جلوگیری از افت سرمایه و ریال یا سود بیشتر استفاده می کنند به فوریت باید از بازار خارج شوند که شوک های مثبت و منفی بعدی گریبان سرمایه آنان را نگیرد.
موضوع دیگر عوامل موثر در کاهش ارزش ارز است که به موضوعات مختلفی بر می گردد که عمده ترین آنها عبارتند از : افزایش عرضه ارز توسط بانک مرکزی در ۱۱ بانک مرجع دولتی ، افزایش قیمت نفت ، عزم دولت برای مدیریت بازار ارز ، اختیارات ویژه جلسه سران به رئیس کل بانک مرکزی ، توافق ایران و اروپا برای همکاری های مشترک بانکی با ایران ، عدم تبعیت اروپا از تحریم های آمریکا علیه ایران ، ثبات بیشتر در سایر بازار های پایه نظیر بورس ، خودرو و مسکن و انتقال نقدینگی سرگردان به سایر بازار ها ، برخورد قوه قضائیه با اخلالگران ارزی ، توافق با اروپا برای فروش نفت ایران ، خروج مردم از بازار ارز ، نگرانی از کاهش بیشتر قیمت ارز ، برنامه دولت برای مدیریت بازار در آستانه تحریم های آبان ، مشکلات داخلی ترامپ ، موقعیت نامناسب جمهوریخواهان در انتخابات میاندوره ای آینده کنگره آمریکا و ….
هر یک از موضوعات یادشده می تواند در کاهش ارزش قیمت دلار نقش داشته باشد اما وزن آنها متفاوت است و شاید برخی نیز هیچ نقشی در موضوع نداشته باشند اما نکته مهم که همه دست اندرکاران ارز از خریدار تا فروشنده باید در بازار کنونی به آن توجه کنند این است که در بازار پر تلاطم ارز در شرایط کنونی باید با احتیاط کامل عمل کرد تا ریسک بازار خسارت سنگینی را به مردم وارد نکند. خصوصا افرادی که نیاز به ارز ندارند بایستی به سرعت از این بازار پر تلاطم خارج شوند و سرمایه خود را در بازار های مطمئن تر دیگری سرمایه گذاری کنند .

پاسخ دادن