از بین رفتن میانه سیاسی

اقتصاد برتر

از آمریکای لاتین تا اروپا در هفته اخیر دچار تحولات سیاسی غیر منتظره ای بودند. در آلمان آنگلا مرکل صدراعظم موفق این کشور که یک سیاستمدار راست میانه دسته بندی می شود به جهان اعلام کرد که دیگر قصد ندارد بعد از پایان دوره ریاستش در سمت خود باقی بماند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۵ آبان ۹۷

با رفتن مرکل، امانوئل مکرون از فرانسه به تنهایی سردمدار میانه ها خواهد بود. ممکن است حزب راستگرای افراطی در آلمان قدرت بگیرد و ممکن است فردی با مشخصات سیاسی مرکل که سیاستمداری معتدل است دیگر در صدر مقامات آلمانی دیده نشود.

راستگرایان و چپگرایان سیاسی هر کدام با نظرات  افراطی‌شان به نحوی بخشی از جمعیت یک کشور یا کشورهای خارجی را دلسرد و آنها را دفع می کنند. افراط در سیاست حق حیات مساوی برای قسمتی از جامعه را نقض می کند. در برزیل فردی به قدرت رسیده که یادآور دیکتاتوری نظامی در سال های قبل این کشور است و انتخاب وی منتج افزایش جرم در این کشور می شود. حزب سیاسی لولا دا سیلوا که دو رئیس جمهور پیشین برزیل را معرفی کرده است معتدل به حساب می آید اما به دلیل تخلفات مالی و رسوایی قضایی از رقابت با آقای بولسونارو عقب ماند. لولا دا سیلوا که محبوبیت بالایی داشت نمی توانست در انتخابات شرکت کند و جای خود را به فرناندو حداد از حزب معتدل برزیل داد. حداد شخصیتی نبود که بتواند تب سیاسی بولسونارو را بخواباند. آقای بولسونارو که امروز رئیس جمهوری جدید برزیل از حزب راست افراطی محسوب می شود عقاید تندی نسبت به جرم دارد و سخنرانی های او میزان دلبستگی اش به دیکتاتوری ژنرال ها در برزیل را نشان می دهد. او که خود نظامی محسوب می شود ممکن است برای مدتی اعتدال و سیستم دموکراتیک برزیل را به خطر بیندازد.

به طور کلی افراطی های سیاسی میوه نا کارآمدی میانه رو ها بوده اند و در نتیجه نرم های یک کشور را از بین می برند. جمعیت کشور ها بعد از دورانی یکنواختی تمایل دارند هیجان سیاسی داشته باشند که این خود یک خطر محسوب می شود. مردم دوست دارند فرد تازه ای برایشان صحبت کند و میزان تاثیر گذاری حرف های او تنها در عمل به بار می نشیند.

چپ های کمونیست و راست های نژاد پرست در بسیاری از موارد به مساوات حکومت نکرده اند و همواره سهم بخشی از جامعه را پایمال می کنند. در یادداشت های قبلی «اقتصاد برتر» از افراطی شدن فضای جهان  صحبت کرده بودیم و به نظر نگارنده، دونالد ترامپ، نتانیاهو، رئیس جمهور فیلیپین و رئیس جمهور حال حاضر برزیل حاصل رای دادن به تفکر افراطی هستند. نظر شما در رابطه با دسته بندی های سیاسی و عملکرد آنها بعد از انتخابات چیست؟

*امیرحسین خادم المله- جانشین مدیرمسئول

پاسخ دادن