اصلاح بودجه به نفع مردم

حمیدرضا صدیقی-سردبیر-چندی پیش، افزایش قیمت برخی کالاهای مصرفی مردم که شماری از آنها طی سال جاری چندین بار گران شده بود باعث نارضایتی و اعتراض مردم ابتدا در فضای مجازی و سپس در شهرهای مختلف شد این موضوع باعث شد خیلی از چهره‌های رسمی کشور هم نسبت به گرانی و فشار اقتصادی به مردم واکنش نشان دادند.

تهران- اقتصاد برتر- 13 دی 96

در این میان، برخی از شهروندان که خواستار توجه دولت به مشکلات و فشارهای اقتصادی بودند، در برخی شهرهای کشور تجمعات اعتراض آمیزی را برگزار کردند که در ابتدا شعارها صنفی و در اعتراض به گرانی بود اما تجمعات که ابتدا جنبه اقتصادی داشت، مورد سوءاستفاده برخی عناصر بیگانه و ضدانقلاب در داخل و خارج از کشور قرار گرفت و طی چند روز اخیر با برنامه‌ای هماهنگ، عده‌ای را با اهداف اغتشاشگرانه به خیابان‌ها کشاند.

البته همه مسئولان در این چند روز گذشته اذعان می‏کنند که مشکلات معیشتی مردم زیاد و خواسته آنها به حق است.

همه به خاطر داریم مردم ما در دوران دفاع مقدس با وجود همه کمبودها به جبهه ‏ها کمک می‏ کردند و پشتیبانی از جبهه‏ ها توسط آنها صورت می‏ گرفت. امروز هم مردم اگر ببینند که اصل نظام و انقلاب در خطر است و کمبودهای اقتصادی و گرانی‏ها به دلیل مسائل بین ‏المللی و تحریم‏ های اقتصادی بیگانگان است، قطعا با تمام توان پشت نظام و آرمان‏های آن خواهند ایستاد که البته بارها این فداکاری و ایثار را به منصه ظهور رسانده اند.

حرف مردم این است که اگر کمبود وجود دارد و منابع لازم در دسترس نیست، پس چرا تبعیض ‏ها، حقوق‏های نجومی و فساد فراوان وجود دارد. مردم به این وضعیت اعتراض دارند، خواسته آنها به حق است، مسئولان باید به حرف دل مردم گوش کنند و راهکارهایی را برای رفع مشکلات معیشتی مردم پیدا کنند و یا حداقل پاسخی قانع کننده و برخوردی جدی با فساد و  بی‏ عدالتی داشته باشند.

بودجه 1397 نباید معیشت مردم را تهدید کند و نباید قیمت کالاهای اساسی را افزایش دهد. فراموش نشود که بخشی از مردم زندگی‌شان بدون یارانه دچار اختلال اساسی می‌شود. ارجاع مردم برای دریافت یارانه به نهادهای امدادی در شأن ملت ایران نیست. مردم برای هزینه آب و برق و گاز مانده‌اند. چگونه این ارقام را در بودجه افزایش داده‌اید؟

با توجه به رکود شدید اقتصادی باید از تولیدکنندگان حمایت عملی کرد و نه شعاری. افزایش مالیات در این شرایط شلیک تیر آخر به تولید است و کسب و کار مردم را تهدید می‌کند.

گرانی‏ های پی در پی، زمزمه افزایش قیمت بنزین، افزایش مالیات بر درآمد اصناف در این وضعیت رکود که فشار مضاعف را به اقتصاد خانواده می‏آورد، همگی منجر به کوچک شدن سفره مردم می‏شود.

دولت و مجلس اکنون که درد مردم را از طریق اعتراض‏ های آنان و  تحلیل‏های رسانه‏ ها شنیده ‏اند باید بدانند سبد خانواده و معیشت آنها اولویت اصلی کانون خانواده است لذا بهتر است در اصلاح بودجه 97  این معیشت به بهترین شکل ممکن در نظر گرفته و از فشار به قشر ضعیف جامعه پرهیز شود.

پاسخ دادن