افزایش بهره وری و تغییر نقش کارکنان با فناوری ها

اقتصاد برتر

بررسی های موسسه مک کینزی نشان می دهد که تحولات فناوری ها باعث ایجاد مشاغل جدید و هیجان انگیز می شود و نه صرفا از بین رفتن موقعیت های شغلی.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۲ آبان ۹۷

در حالی که تولیدکنندگان سراسر جهان با استفاده از فناوری ها  و بهره گیری از اتوماسیون به نتایج امیدوارکننده ای دست یافته اند باید گفت نه تنها بالاتر رفتن راندمان کاری شرکت ها و بهبودی در بهره وری کارکنان  در نتیجه این امر بوجود آمده است بلکه کارکنان نیز این فرصت را یافته اند که وظایف تکراری انجام نداده و حتی برای ایده های نوین شان نیز تشویق شده اند.

بررسی ها نشان می دهد تغییرات باعث ایجاد مشاغل جدید و هیجان انگیز می شود و نه صرفا از بین رفتن موقعیت های شغلی. بطوری که مشاغل تولیدی در ماه ژوئیه ۲۰۱۸ به میزان ۳۴۵ هزار شغل بوده است. به ویژه در بخش تولید، فناوری بطور قابل توجهی کارکنان را در انقلاب صنعتی چهارم تحت تأثیر قرار داده است. تحقیقات نشان می دهد که تأثیر آن آنقدر زیاد بوده است که حتی مقاطع تحصیلی بالاتر برای کارکنان بدون بهره گیری از تکنولوژی منجر به از دست دادن شغل آنان می شده است.

اتوماسیون و تکنولوژی جدید ماهیت بسیاری از مشاغل را تغییر می دهند و موارد جدید شغلی ایجاد می کنند که پیش از این وجود نداشت. همچنین پیش بینی می شود که نوآوری های مختلف روی طیف وسیعی از مشاغل و رشته ها تأثیر گذاشته و منجر به تحولات مهمی روی کارکنان و شرکت ها خواهد شد. برای مثال، تاکسی اینترنتی اوبر، محصول جانبی فناوری گوشی های هوشمند است که در حال حاضر در بسیاری از جوامع استفاده از آن ضروری به نظر می رسد و بسیاری از رانندگان اینترنتی پیش از این رانندگان تاکسی های معمولی بوده اند. البته این تسهیلات که با استفاده از گوشی های هوشمند امکان پذیر شده برای بسیاری از افراد به یک شغل پاره وقت تبدیل شده است و این امر همان نوآوری است که از آن سخن گفتیم.

موسسه مک کینزی پیش بینی می کند که تحت تأثیر تحولات فناوری ها و اتوماسیون تا سال ۲۰۳۰ بسیاری از رده های شغلی ایجاد خواهد شد که پیش از این هرگز وجود نداشته اند.

فناوری ها، ارتباطات بی مرزی را فراهم می آورند که روند تولید محصولات و توزیع آنها بین مشتری ها را فراهم می کند و شبکه توزیع و فروش محصول بدون واسطه را بین تولیدکننده و مشتری تسهیل می بخشد . در ثانی با پردازش داده ها و اطلاعات مشتریان، دیگر کارکنان نیازی به تحلیل داده ها و اطلاعات ندارند و بطور اتوماتیک این امر صورت می پذیرد.

*اکرم صدیقی- سردبیر سایت

پاسخ دادن