الزامات حمایت از کالای ایرانی

احمد خادم ‏المله- مدیر مسئول-شعار سال 1397«حمایت از کالای ایرانی» اعلام شد و طبق روال معمول دستگاه‏های حاکمیتی و مسئولان کشور هر یک حمایت کلامی خود از این شعار را به روش‏های مختلف اعلام کردند.

تهران- اقتصاد برتر- 15 فروردین 97

صدا و سیما هم در تمامی شبکه‏ ها شعار سال را به نمایش گذاشت. در ادامه هم به شیوه معمول مسئولان در مصاحبه‏ ها، همایش‏ ها و ابزارهای تبلیغاتی این شعار را تکرار خواهند کرد؛ اما آیا حمایت کلامی و تبلیغاتی برای تحقق واقعی این شعار کافی است!؟ قطعا اینگونه نیست. گرچه تحقق این شعار نیازمند تبلیغات و حمایت کلامی است؛ اما بیش از حمایت لفظی نیازمند برنامه ‏ریزی و تامین الزامات و زیر ساخت‏های تحقق این شعار هستیم.

اگر واقعا به دنبال تحقق این شعار هستیم که ضرورتی اجتناب ناپذیر است و برای نجات کشور از فشارهای خارجی یکی از بهترین راهکارهای موثر است؛ لذا باید در کنار شعارهای تبلیغاتی برنامه عملی داشته باشیم تا در انتهای سال گزارش‏های اقتصادی نشان دهد که مصرف کالای ایرانی نسبت به سال‏های قبل رشد داشته است.

برای تحقق این شعار در دل ستاد «اقتصاد مقاومتی» کمیته ویژه فرا دستگاهی و فرا قوه‏ای نیاز است که از همه دستگاه‏ها برنامه تحقق این شعار را پیگیری کند. قوای سه‏ گانه ، وزارتخانه ها، موسسات دولتی، بانک‏ها، مراکز تولیدی، اتاق بازرگانی و …. همه باید برنامه هایشان برای تحقق این شعار را ارائه کنند و به اجرای آن متعهد شوند.

مصرف کالای ایرانی در هر بخشی الزامات خاص خود را دارد؛ مثلا در بخش اعتبارات سازمان برنامه باید اعتبارات مناسب برای حمایت از این شعار را در نظر بگیرد. در بخش فرهنگ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما باید برنامه ‏های مناسبی را برای فرهنگ سازی در مصرف کالای ایرانی تهیه و اجرا کنند. در بخش تحقیق و پژوهش مراکز ذیربط باید بررسی کنند دلایل رویکرد مردم به کالای خارجی در دهه گذشته چه بوده است ؟ در بخش تولید باید تحولی در مسیر بهبود کیفیت، اصلاح قیمت، پیش‏بینی خدمات پس از فروش مناسب و رقابتی شدن و مشتری مداری در خطوط تولید ایجاد شود. بانک‏ها لازم است تسهیلات مورد نیاز مناسب برای حمایت از کالای ایرانی را پیش بینی کنند و به همین ترتیب همه دستگاه‏ها لازم است الزامات مرتبط به خود را شناسایی و برای تحقق آن برنامه ‏ریزی کنند.

اینکه همه مسئولان و مردم در برنامه ‏های رسانه ‏ای صرفا شعار بدهند و تاکید کنند که باید همه کالای ایرانی مصرف کنند به تنهایی برای تحقق این شعار کافی نیست.

به امید اینکه مسئولان مربوطه تحقق این شعار ملی را جدی گرفته و سرلوحه برنامه‏ های خود در سال جاری قرار دهند.

پاسخ دادن