اهدای تندیس و نشان «امین الضرب» به ۱۰ کارآفرین

محمد شریعتمداری در دومین مراسم نشان اهدای امین الضرب که امروز ۱۸ دی در تالار وحدت برگزار شد گفت: در حال حاضر ۸۵ هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در ایران مشغول به کار هستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ دی ۹۶

به گزارش وزارت صمت،در مراسم دومین دوره اهدای نشان کارآفرینی «امین الضرب» به مناسبت ۱۳۴ سالگی تاسیس اتاق تهران در تالار وحدت با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور خارجه و جهاد کشاورزی ، تندیس «امین الضرب» به ۳ نفر و نشان «امین الضرب» به ۷ نفر از برترین های کارآفرینی، افراد خلاق در عرصه کار و پیشکسوتان اهدا شد.

محمد شریعتمدارى در مراسم اهداء نشان امین الضرب به کارآفرینان در تالار وحدت گفت: ٨۵ هزار واحد صنعتى در ایران مشغول به کار هستند.

وی افزود: بزرگ مردان ما چه در شرایط تحریم، رکود و پسابرجام براى رسیدن به مقصدشان تلاش کرده اند. ومن هم در احیاء مجدد اتاق بازرگانى تهران تلاش کرده ام.

وی ادامه داد: امید است با همکارى دولت، مجلس و اتاق هاى بازرگانى فضاى کسب و کار را ارتقاء ببخشیم.

وی تاکید کرد: ایجاد فضاى کسب و کار مهم ترین نیاز امروز جامعه است.

وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان این‌که ایجاد سهولت در فضای کسب و کار بزرگ‌ترین نیاز جامعه است خاطرنشان کرد: در شرایط مختلف اقتصادی فعلی اعم از رکود و تحریم و پسابرجام، امین الضرب های زمان ما برای رسیدن به مقصد نهایی تولید از حرکت باز نیستادند.

 محمد شریعتمداری در دومین مراسم نشان اهدای امین الضرب که امروز ۱۸ دی در تالار وحدت برگزار شد گفت: در حال حاضر ۸۵ هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در ایران مشغول به کار هستند.

او با اشاره به این‌ که با وجود مشکلات در کشور، امیدهای فروانی داریم تصریح کرد: از این تعداد، واحد‌های صنعتی هم وجود دارد که با مشکلات و مقررات دست و پا گیری مواجه اند اما واحدهای فعالی هم داریم که در سطح بین المللی درخشیده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد که راز ماندگاری بزرگ مردانی چون امین‌الضرب در اثر بخشی و از خودگذشتگی‌شان است.

غلامحسین شافعی در دومین مراسم اهدای نشان امین الضرب که امروز ۱۸ دی در تالار وحدت برگزار شد گفت: این جلسه برای بزرگداشت کارآفرینان و یاد مرحوم امین الضرب برگزار می‌شود. حاج محمد حسن امین‌الضرب از مهم‌ترین کارآفرینان قرن ۱۹ و نخستین سرمایه‌گذار در بخش خصوصی بود.

وی افزود: او اولین کارخانه بلورسازی و چینی سازی را تاسیس کرد و قصد داشت که نخستین کارخانه ذوب آهن را هم بسازد که به مرحله عمل نرسید و بعدها افراد دیگری در این مسیر گام برداشتند. موضوع مهم در مورد این شخصیت این است که نه قدرت امین الضرب و نه مکنت او باعث ماندگاری‌اش نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: حاج محمد حسن امین الضرب کارآفرینی بود با مسئولیت اجتماعی به معنای عام. او در عین حال از آزاد اندیشان عصر خود به شمار می‌رفت. در واقع اندیشه‌های امین الضرب بود که باعث ماندگاری‌اش شد.

شافعی گفت: امین الضرب در وصیت نامه‌اش می‌گوید که باید با اشخاص فقیر و پیر مراعات کرد، تند نرویم و با کمال آرامی حرکت کنیم. صبر پیشه کنیم و شکیبا باشیم و با مردم با احترام برخورد کنیم. باید پرسید راز ماندگاری چنین افرادی چیست؟ امروز مصادف است با سالروز درگذشت غلامرضا تختی. آیا جاودانگی تختی به خاصر مدال‌های طلایش بود؟ خیلی‌ها بودند که از تختی بیشتر مدال گرفتند اما ماندگار نشدند. راز ماندگاری این انسان‌های بزرگ را باید از خودگذشتگی‌شان دانست.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران:امید یعنى، کارآفرینى که توانسته در شرایط رکود رشد کند.کارخانه هاى بخش خصوصى و کارآفرینان از افتخارات ملى ایران هستند. کارخانه هاى بخش خصوصى با وجود رکود حاکم بر کشور توانسته اند هزاران شغل براى جوانان ایجاد کنند.

در این مراسم علی اصغر حاجی بابا( بنیانگذار صنایع ریخته گری و فروآلیاژ ایران)، علی نقی خاموشی(رییس دو دوره اتاق ایران)، منصوره اتحادیه( مترجم زندگی نامه امین الضرب)، علی محمد رجالی (بنیانگذار ظریف مصور)، محمد رضا رستمی(مدیر عامل مارال صنعت جاوید صادرکننده ماشین آلات سنگین و کشنده)، حسام آرماندهی( خالق استارت آپ کافه بازار و سایت دیوار) و هاله حامدی فر (مدیرعامل شرکت دارویی سیناژن) لوح و نشان «امین الضرب» دریافت کردند.

تجلیل از خانواده شهید عباسی از شهدای حرم نیز از دیگر برنامه های این مراسم بود.

در این مراسم به ایوب پایداری( بنیانگذار میهن)، مهدی فضلی (مدیرعامل گروه صنعتی گلرنگ) و محمد جواد ظریف(وزیر امور خارجه کشورمان) نیز تندیس «امین الضرب» اهدا شد.

پاسخ دادن