ایران در هر صورت برنده برجام است

احمد خادم‎المله مدیر مسئول -«ترامپ» این هفته قرار است درباره تعلیق تحریم‏ها و پایبندی ایران به توافق هسته‏ ای تصمیم‏ گیری کند.هر تصمیمی ترامپ اتخاذ کند، بازنده بازی «برجام» آمریکا خواهد بود. 

تهران – اقتصاد برتر – 20 دی 96

«ترامپ» این هفته قرار است درباره تعلیق تحریم‏ها و پایبندی ایران به توافق هسته‏ای تصمیم‏ گیری کند .هر تصمیمی ترامپ اتخاذ کند، بازنده بازی «برجام» آمریکا خواهد بود. ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته ‏ای را تائید کند که طبق مستندات آژانس بین‏المللی انرژی اتمی باید این کار را بکند چون آژانس بارها پایبندی ایران به مفاد برجام را تائید کرده، برنده ایران است. اگر ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته ای را تائید نکند که به منزله خروج آمریکا از برجام است همانگونه که از سال 2016 به بعد ترامپ بارها به خروج از برجام تهدید کرده؛ باز هم برنده ایران است.

خروج آمریکا از برجام فرصت خوبی برای ایران ایجاد خواهد کرد؛ زیرا ایران از یک طرف پایبندی خود به برجام را اثبات کرده که آژانس بین ‏المللی انرژی اتمی و سایر اعضای 1+5 نیز آن را تائید می‏کنند لذا در صورت خروج آمریکا از برجام ایران با این سناریو می‏تواند فعالیت هسته ‏ای خود را از سر گرفته و با سرعت بیشتر از گذشته برنامه‏ های هسته ‏ای خود را دنبال کند که دیگر جایی برای اعتراض آمریکا و 1+ 5 باقی نمی‏گذارد و آمریکا منزوی صحنه برجام خواهد بود؛ زیرا همه اعضا به جز آمریکا بر سر توافق هستند و این تنها آمریکاست که به تعهد خود عمل نکرده و از برجام خارج شده . در چنین شرایطی ایران می‏تواند با سایر اعضا همکاری خود را ادامه دهد لذا تحریم‏های آمریکا علیه ایران کم اثر خواهد شد و آمریکا در جامعه جهانی منزوی ‏تر می‏شود .
سناریوی دیگری که در ماجرای برجام متصور است اینکه آمریکا از برجام خارج شده اما سایر اعضای 1+5 تصمیم به ادامه برجام بدون آمریکا بگیرند که این سناریو نیز به نفع ایران بوده و بازنده آن آمریکا خواهد بود.

به هر حال با توجه به تهدیدات مکرر آمریکا، ایران و اعضای 1+5 باید خود را آماده کنند بدون آمریکا روند برجام را ادامه دهند و موضع مشترکی علیه تصمیم آمریکا اتخاذ نمایند.
در حال حاضر 52 کارشناس امنیتی، سفرای سابق آمریکا، اعضای کنگره و افسران نظامی بازنشسته جملگی در نامه ‏ای به ترامپ از وی خواسته‏ اند با امنیت ملی آمریکا بازی نکند و در برجام باقی بماند اما ایران باید خود را برای هر دوسناریو آماده کند و به گونه ‏ای تصمیم بگیرد که برنده بازی برجام در هر صورت تهران باشد.

پاسخ دادن