اینترنت آزاد یا اوترنت به زبان ساده

اوترنت یا اینترنت آزاد محصول یک شرکت غیرانتفاعی به نام MDIF در نیویورک امریکا است که توسط ساسا ووچینیج و استوارت اوئرباک بنیان‌گذاری شد .

تهران – اقتصاد برتر – 1 فروردین 97

اوترنت یا اینترنت آزاد محصول یک شرکت غیرانتفاعی به نام MDIF در نیویورک امریکا است که توسط ساسا ووچینیج و استوارت اوئرباک بنیان‌گذاری شد و از سال 1995 شروع به کار کرد و هدف آن از آغاز فراهم آوردن دسترسی آزادانه و رایگان اطلاعات برای همه مردم کره زمین بود. این شرکت از همان ابتدای تاسیس شروع به جمع‌آوری و قرار دادن محتوای موجود بر روی اینترنت در ماهواره‌های خویش کرد و اکنون پایگاه اطلاعاتی عظیمی را در اختیار دارد که آن را به رایگان برای همه عرضه می‌کند.

طرز کار این سیستم که به نوعی اینترنت آفلاین است و خود را مکمل اینترنت می‌داند این است که اول محتوای مورد نظر را روی سرورهای خود بارگذاری می‌کند و آن را با ماهواره‌های قرار داده شده در مدار زمین در ارتباط قرار می‌دهد. سپس شما با استفاده از دیش خانگی خود یا دریافت‌کننده‌ای که از خود این موسسه می‌توانید تهیه کنید، تمام اطلاعات یا هر بخشی که نیاز دارید را بر روی دستگاه‌های خویش مانند کامپیوتر، لپ‌تاپ و موبایل دانلود می‌کنید و از این به بعد مانند دسترسی آنلاین به اینترنت ولی به صورت آفلاین می‌توانید از آن اطلاعات استفاده کنید. نوع این اطلاعات هم محدود به نوع خاصی نیست و همه گونه داده، از ویدئو و موزیک گرفته تا متن و کتاب را می‌توانید در آن بیابید.

برای این که بهتر طرز عمل این سیستم را بفهمید می‌توانیم طرز کار آن را به ساز و کار رادیو تشبیه کنیم. اوترنت نیز مانند رادیو از امواج رادیویی استفاده می‌کند ولی در فرکانسی متفاوت و به جای آن که آن امواج را فقط به صوت تبدیل کند، آنها را به هرگونه فایلی که شما نیاز دارید تبدیل خواهد کرد. سرعت انتقال داده‌ها نیز اکنون 200 مگا بایت در روز است.

دریافت‌کننده انحصاری و جدید اوترنت نیز دستگاهی منحصر به فرد است. این دستگاه که لانترن نام دارد استوانه‌ای کوچک است و قابلیت دریافت مستقیم اطلاعات را از ماهواره دارد و هر چند ساعت یک‌بار خود را آپدیت می‌کند. علاوه بر این‌ها، لانترن قابلیت شارژ خود را وقتی که استفاده از نیروی الکتریکی ممکن نیست و با استفاده از سلول‌های خورشیدی که درون آن تعبیه شده نیز دارد. این دستگاه که لقب کتابخانه‌ جیبی به خود گرفته است به راحتی قابل حمل است و در هر محیط و هر گونه شرایطی قابل استفاده است. قیمت این دریافت‌کننده حدودا( صد دلار) است.

شرکت‌ها و موسسات زیادی با اوترنت همکاری می‌کنند، بخش عمده‌ای از توسعه جهانی اوترنت مدیون همکاری بانک جهانی و موسسه آیرکس با آن است که حاصل این همکاری در دسترس قرار گرفتن اوترنت در بسیاری از نقاط دنیا از جمله امریکای شمالی، خاور میانه که طبیعتا ایران را نیز در برمی‌گیرد، شمال آفریقا و بخش‌هایی از آسیا است و این روند توسعه جغرافیایی به شدت و سرعت در حال رشد است به طوری که به عقیده مدیران این پروژه به زودی در جایجای کره زمین دیگر نقطه‌ای نخواهد بود که از دسترسی به اوترنت باز بماند چه وسط صحرا و چه در میان اقیانوس. سایت‌های معتبر دیگری نیز که عمدتا محتوای خبری، آموزشی و آگاهی بخشی دارند از جمله همکارهای اوترنت به شمار می‌روند و آن را در جمع‌آوری محتوای مورد نیاز یاری می‌دهند که برای مثال می‌توان به ویکی پدیا، سی ان ان، بی بی سی و ده‌ها شرکت دیگر اشاره کرد. این پروژه زبان‌های متعددی را به طور کامل پشتیبانی می‌کند که از این میان می‌توان به انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، چینی و عربی اشاره کرد. زبان فارسی هنوز در این بین قرارنداشت ولی از امروز اول فروردین 97 با دستور دفتر کنترل دارایی های خارجی امریکا(اوفک) در حالی که تحریم های گسترده ای علیه مردم ایران وضع کرده است، در اقدامی مداخله جویانه به شرکت ها مجوز داد تا در ایران اینترنت رایگان دایر کنند.

از جمله استفاده‌های دیگر اوترنت بهره‌گیری از آن در زمان‌های اضطراری و به ویژه رخدادهای طبیعی مانند سیل و زلزله است که در بسیاری مواقع دسترسی به اینترنت را برای مدتی با مشکل مواجه می‌سازند. با وجود اوترنت دیگر این مسئله هم جای نگرانی نخواهد داشت و در چنین مواقعی نیز دسترسی هیچ فردی به باقی دنیا قطع نخواهد شد.

با توجه به هزینه های بسیار سنگین اجرای این پروژه قرار است، در مرحله اول تنها امکان برقراری اتصال یک طرفه و دریافت اطلاعات برای کاربران فراهم شود. در مرحله بعد، این اتصال به یک اتصال دوسویه تبدیل خواهد شد که تمام قابلیت های اینترنت کنونی را در اختیار می گذارد.

انتظار می رود این پروژه عظیم بیش از چهار میلیارد کاربر جدید را به شبکه اینترنت کنونی متصل کند.

این پروژه داراری معایبی بود از جمله تنها از طریق آن تنها می‌توان ارتباطی یکطرفه را برقرار کند. همچنین با این اینترنت رایگان، نمی‌توان ایمیل فرستاد یا چت کرد ولی می‌توان به اطلاعات مورد نیاز دست یافت به همین دلیل این طرح پس از مدتی در همان فازهای اولیه خود متوقف شد و پس از آن پروژه لندترن تعریف شد.
لند ترن دستگاهی بود که اینترنت را برای دریافت‌کننده‌ها از طریق ماهواره برای اتصال به کانال‌هایی مانند فیس‌بوک، گوگل‌پلاس را از طریق وای‌فای فراهم می‌کرد، این اقدام نیز عمومیتی که مدنظرشان بود را پیدا نکرد.
وی در ادامه اظهار داشت: پس از آن فیس‌بوک پروژه بلندپروازانه‌ای به نام Internet.org را شروع کرد که از طریق ماهواره انجام می‌شد، طرح فیسبوک، تنها بخشی از فضای وب را به رایگان در اختیار کاربر قرار می‌داد که می‌توانست به ویکی پدیا و سایت‌های خبری اشاره کرد ولی این کار هم تنها در مراکز و محل‌هایی که زیر پوشش دیتای تلفن همراه باشند امکانپذیر بود به همین دلیل این پروژه نیز به سرعت شکست خورد.
پروژه بعدی که کشور آمریکا آن را آغاز کرد قراردادن بالن‌هایی (Project Loon) در مدار 20 کیلومتری زمین بود این بالن‌ها از طریق موبایل و تکنولوژی 4G به مدت 5 ماه در مدار هدایت و کنترل می‌شدند. در این پروژه تمامی مسائل ایمنی از جمله سرعت باد و برف پیش بینی شده بود.
طبق این پروژه اینترنت به طور رایگان از طریق چندین بالنی که در نقاط مختلف زمین قرار داده شده بود در اختیار کاربر قرار داده‌می‌شد. این پروژه اکنون در حال انجام است و به موفقیت رسیده‌اند به طوری که یکی از کشورهای آمریکای لاتین از این طریق کاربران اینترنت رایگان دریافت می‌کنند. در زلزله اخیر کرمانشاه نیز از طریق بالن‌هایی که اطلاعات ماهواره را دریافت می‌کردند تصاویر مناطق زلزله‌زده اخذ شد.
آمریکا از طریق این گونه پروژه‌ها به دنبال اهداف سیاسی خود در کشورهایی مانند ایران است تا از این طریق بتوانند آزادی که مدنظر خودشان است به مردم کشورمان ارائه کنند، زیرا از دید آنها سانسور موجود در کشورمان اجازه دسترسی به اینترنت رایگان را به مردم نمی‌دهد.
به قول یک ضرب‌المثل روسی؛ پنیر رایگان فقط در تله موش پیدا می‌شود. تمامی هزینه‌هایی که آنها انجام می‌دهند برای اهداف فرهنگی است تا جوامعی مثل ما را تحت تسلط داشته باشند.
کشورهای دارای تکنولوژی برتر مانند آمریکا ، هر روز به دنبال ایجاد حیله و نقشه جدید برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و باید هر روز منتظر اعجازات جدید از سوی آنها باشیم.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن