برای اولین بار یک ایرانی آمریکایی در مجلس آمریکا

اقتصاد برتر

آنا اسکمانی، در انتخابات مجلس نمایندگان در فلوریدا از سد رقیب خود گذشته و به‌‌عنوان نخستین ایرانی‌آمریکایی در این ایالت وارد مجلس قانون‌گذاری آن شده‌است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ آبان ۹۷

به گزارش رویترز، آنا اسکمانی؛ در انتخابات مجلس نمایندگان در فلوریدا از سد رقیب خود گذشته و به‌‌عنوان نخستین ایرانی‌آمریکایی در این ایالت وارد مجلس قانون‌گذاری آن شده‌است.

 اسکمانی از حزب دمکرات با استاکتوت رویز از حزب جمهوری‌خواه رقابت کرد. آن‌ها هر دو برای کرسی که تا کنون در اختیار مایک میلی، از حزب جمهوری‌خواه بود، به رقابت پرداختند.

آنا اسکمانی در ایمیلی برای «کلیک اورلاندو» پس از پیروزی در انتخابات ایالتی، نوشته است «دست در دست یکدیگر تاریخ‌ساز شدیم. نه فقط برای این‌که بتوان از سد وضعیت فعلی گذشت و یک کرسی رقابتی را در مجلس نمایندگان (فلوریدا) در دست گرفت، بلکه چون برای نخستین بار یک ایرانی آمریکایی، صاحب یک مقام عمومی [انتخابی] در فلوریدا می‌شود».

نشریه اورلاندو ویکلی نیز با یادآوری این‌که حوزه انتخابی خانم اسکمانی پیشتر در دست یک نماینده از حزب جمهوری‌خواه بود می‌گوید او ۵۷ درصد آرا را به دست آورده است که ۱۴ درصد بیشتر از رقیبش است.

اسکمانی ۲۸ سال سن دارد و با افتخار از ایرانی – آمریکایی بودن خود می‌گوید. ایرانی – آمریکایی‌ها وقتی که برای انتخابات نامزد می‌شوند، کمتر بخش ایرانی هویت خود را هویدا می‌کنند.

“افتخار به ایرانی بودن”

در گفت‌وگویی که چند ساعت بعد از انتشار خبر پیروزی با وی  که چه چیز باعث شد در این دوره پرتنش از روابط ایران و آمریکا او تبار ایرانی‌اش را پنهان نکند گفت:

“به نظرم خیلی مهم است که نامزدها نشان دهند اصیل و صادقند.” او می‌گوید که اصلا به این نتیجه نرسیده که باید بخشی از هویتش را پنهان کند: “ایرانی – آمریکایی بودن بخش بزرگی از هویت من است.”

“مادرم همیشه دقت می کرد که ما هویت خودمان را بشناسیم و نوروز را هم جشن بگیریم. من همیشه به هویت ایرانی‌ام مفتخر بودم و همیشه این بخش از هویتم را به دوستان آمریکایی‌ام نشان می‌دادم.”

اسکمانی وقتی که سیزده ساله بوده، مادرش را به خاطر ابتلا به سرطان از دست داده است. او می‌گوید که هنوز گردنبند مادرش با نشان فروهر را به گردن می‌اندازد.

او می‌گوید که ایرانی‌تبارها باید به جنبه ایرانی هویتشان افتخار کنند تا «داغی که با ایرانی بودن پیوند خورده را از بین ببریم.»

 اسکمانی می‌گوید: «وقتی من می‌توانم با افتخار بگویم که ایرانی – آمریکایی هستم و نخستین ایرانی آمریکایی هستم که در فلوریدا به یک مقام انتخابی رسیده‌ام، باید این کار را بکنم تا به بقیه هم کمک کنم که بقیه اعضای جامعه ایرانی هم چنین کنند و به ایرانی بودن خود مفتخر باشند.»

قدم بعدی

یکی از مهم‌ترین وظایف نمایندگان مجلس ایالتی، تصویب بودجه ایالت است که در مورد فلوریدا بودجه‌ای ۸۹ میلیارد دلاری است.

بخش عمده این بودجه برای آموزش، بهداشت، نیروهای امدادی و مسائل محیط زیستی خرج می‌شود: «یکی از نکات مهم برای ما این است که برای آموزش و پرورش، بهداشت و محیط زیست خرج کنیم.»

او می‌گوید که می‌خواهد تمام توان خود را بگذارد تا در دوره دوساله نمایندگی‌اش بتواند به مردم ایالت فلوریدا کمک کند: «بعد از آن فکر می‌کنم که می‌خواهم چه کنم و آیا می‌خواهم به سیاست در سطح ملی رو بیاورم یا نه.»

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن