به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی است

اکرم صدیقی سردبیر سایت -آخرین هفته سال 96 را پشت سر می گذاریم ، برغم این که بسیاری از مردم اعتقاد دارند سال 96 سال سختی از نظر کار و اقتصاد بود اما حال و هوای این روزهای کشور حال و هوای عید و سفر های نوروزی است.

تهران-اقتصاد برتر- 27 اسفند 96

در این ایام دو موضوع فعالیت کشور را تحت الشعاع قرار می دهد . نخست موضوع گردشگری که اغلب مردم با استفاده از تعطیلات نوروز به سفر سیاحتی می روند و دوم موضوع زمان تعطیلات نوروز است که از 29 اسفند تا 4 فروردین ( 5 روز ) تعطیلات نوبت اول و از 9 تا 13 فروردین ( 5 روز ) نوبت دوم تعطیلات می باشد . که برخی نیز از 29 اسفند تا 17 فروردین را به هم وصل کرده و 18 روز کامل به تعطیلات می روند .

در موضوع گردشگری برغم کارهای پراکنده ای که انجام شده هنوز نتوانسته ایم زیر ساخت های مناسب گردشگری را حتی برای مردم خودمان فراهم کنیم که در ایام تعطیلات نوروز بتوانند سفر سیاحتی مطمئن و ارزانی را داشته باشند . گردشگر ایرانی از بدو سفر تا انتها با انواع دغدغه ها مواجه است از سرویس های بهداشتی نامناسب در طول مسیر و مراکز تفریحی گرفته تا محل اسکان ، غذا ، گرانی ، ترافیک ، کمبود فعالیت خدماتی نظیر تعمیر خودرو و امثال آن .

در شرایطی که ما حتی نیازهای اولیه گردشگران داخلی در ایام نوروز را نمی توانیم تامین کنیم چگونه می توانیم از توریست خارجی بخواهیم برای دیدن جاذبه های طبیعی کشور به ایران بیاید . متاسفانه سال ها است مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قول تامین زیر ساخت های اولیه گردشگری را می دهند اما با توجه به گستردگی جذابیت های طبیعی در کشور هنوز توفیقی در این زمینه نداشته ایم . مردم هم بطور سنتی از بین جاذبه های طبیعی سفر به شمال را ترجیح می دهند و از جاذبه های سایر استان ها نظیر سیستان و بلوچستان ، خوزستان ، هرمزگان ، بوشهر و … اطلاعی ندارند یا معمولا استقبال نمی کنند بدلیل این که نتوانسته ایم جاذبه های طبیعی سایر استان ها را به مردم معرفی کرده و یا زیر ساخت های مناسب برای پذیرایی از گردشگر در سایر استان ها را فراهم کنیم. امیدواریم سازمان میراث فرهنگی بتواند سفر برای اقشار مختلف مردم حتی کسانی که از خودرو مناسب و تمکن کافی برخوردار نیستند را فراهم کند تا دستکم جمعیت قابل توجهی از مردم از طبیعت زیبای کشورمان بهره مند شوند.

در این زمینه استفاده از سرمایه گذاری شرکت های خارجی اقدامی پسندیده است که متاسفانه تا کنون از آن بهره جدی نبرده ایم .

موضوع دوم زمان تعطیلات نوروزی است که مجلس و تصمیم سازان در دولت نتوانستند زمان تعطیلات نوروزی را بگونه ای برنامه ریزی کنند که کشور 15 روز گرفتار سستی دستگاه های دولتی نباشد.

نگاهی سطحی به تقویم تعطیلات نوروز نشان می دهد فروردین ماه تعطیلات و سستی فعالیت های اداری آن هم برای عده خاصی از کارکنان دولت است. عده ای از کارکنان دولت در حالی به تعطیلات می روند که گروه های دیگری از کارکنان باید در شیفت کاری باشند و بطور شبانه روزی به مردم خدمات بدهند که شمار آن ها کم نیست. امیدواریم دولت و مجلس بتوانند به تعطیلات نوروزی سر و سامانی بدهند تا کشور از ایام تعطیلات نورزوی نهایت بهره را برده و فعالیت کشور و دستگاه های دولت 15 روز سست نشود.

پاسخ دادن