ترس از تحریم مهمتر از تحریم !

احمد خادم المله مدیر مسئول-پس از گذشت چند دهه از انواع تحریم های آمریکا ، اروپا و سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران ، کم کم شگرد های عملیات روانی تحریم دستمان آمده است و از آن غافلگیر نمی شویم.

تهران- اقتصاد برتر- ۹ مهر ۹۷

پشت صحنه جریان سازی آمریکا برای اعمال دور جدید تحریم های جدید در ۴ نوامبر ( ۱۳ آبان ) به اصل ماهیت تحریم باز می گردد که خوب است افکار عمومی در جریان آن باشد تا راهکار مقابله با آن را خودش طراحی و اجرا کند تا تحریم کنندگان نتوانند با ابزار تحریم به اهداف خود برسند کما این که تا کنون نیز نتوانسته اند به اهدافی که داشتند برسند.

تحریم که از آن به عنوان جنگ اقتصادی یاد می شود ، اقدام برنامه ریزی شده دولت مهاجم علیه دولت و مردم کشور رقیب است که با هدف محدود کردن مناسبات سیاسی ،  اقتصادی و … برای اعمال فشار بر کشور هدف با رویکرد های مختلف انجام می شود .
در بین انواع تحریم ها ، تحریم اقتصادی غالبا جایگزین جنگ نظامی و اعمال قوه قهریه تلقی می شود تا کشور مهاجم پس از ایجاد محدودیت و مضیقه ، خواست خود را به کشور هدف تحمیل کند.تحریم دو بعد روانی و فیزیکی دارد که معمولا بعد روانی آن بیش از آثار عملیاتی بر جامعه هدف تاثیر دارد.

به عنوان مثال کشور مهاجم با عملیات روانی آثار تحریم را آنقدر بزرگ جلوه می دهد که مخاطب در کشور هدف از ترس مواجه شدن با تحریم بیشتر وحشت می کند تا اعمال خود تحریم! ایران چهار دهه است انواع تحریم های ساده ، پیچیده ، هوشمند و … را تجربه کرده است. هر بار که تحریم کنندگان برنامه اعمال تحریم داشتند از ماه ها قبل جریان تبلیغاتی گسترده ای راه می انداختند که «در دور جدید تحریم ها چه و چه خواهد شد، بنیان های اقتصادی و امنیتی کشور هدف زیر و رو می شود و دولت و ملت اینطور و آنطور خواهند شد ! »، اما چهار دهه از انواع تحریم ها گذشت و نفوذ و اقتدار ایران در منطقه بیش از پیش افزایش یافت و اتفاقاتی که غربی ها انتظار آن را داشتند نیفتاد. البته این حرف بدین معنی نیست که تحریم مشکلی ایجاد نکرده و نمی کند و تاثیری بر اقتصاد و زندگی مردم ندارد؛ خیر قطعا تحریم بر روند جاری اداره امور کشور تاثیر داشته و خواهد داشت و مشکلات و مضایقی را ایجاد خواهد کرد اما آن چیزی که هدف غربی ها از تحریم بوده و هست دست‌کم درباره ایران محقق نشده است.

در دور اخیر تحریم ها هم آمریکا و هم متحدانش از ماه ها قبل تبلیغات گسترده راه انداختند که تحریم های مرداد ماه چه و چه می کند و پس از آن دستگاه تبلیغاتی آنها با تمام توان بسیج شد تا بگوید تحریم های آبان این بار ایران را زیر و رو خواهد کرد و …. این شگرد آمریکا و بخش نرم تحریم و جنگ اقتصادی است که متاسفانه اثر منفی آن گاهی بیش از خود تحریم مردم را آزار داده است. نظیر سخنی که به درستی می گوید «ترس از مرگ از خود مرگ بدتر است».

بخش مهم تحریم عملیات روانی و ایجاد رعب و وحشت از اجرای آن است در حالیکه که عمل به آن اینقدرها بر ایران تاثیر نگذاشته و نخواهد گذاشت. آنچه اقتصاد امروز کشور را دچار نقصان کرده، اثر روانی اعمال تحریم است نه خود تحریم ! متاسفانه این روزها همه فکر و ذکر مدیران دولت و جامعه روی گرانی ، کمبود ها ، نوسانات ارز و نظایر آن متمرکز شده که منشاء بسیاری از آنها جنگ روانی تحریم است نه اصل تحریم. اما کسی متوجه اهمیت بعد روانی تحریم و اثرات مخرب آن در جامعه نیست و دولت نیز فعالیت موثری برای تشریح بعد روانی تحریم برای افکار عمومی نداشته است. نکته دیگر این که کلام برخی مسئولان هم این روزها بدون توجه به برنامه دشمن به مثابه آب به آسیاب دشمن ریختن است.

برخی مدیران ارشد دولت به گونه ای از تحریم آبان صحبت می کنند که گویی قرار است در آبان زلزله ای هفت ریشتری کل کشور را نابود کند. یکی از آقایان وزیر به جای این که باعث قوت قلب مردم شود، در اجلاس رسمی و عمومی در جمع مدیران زیر مجموعه وزارتخانه ضمن تاکید بر جدی بودن موضوع تحریم‌ها می گوید:« آنچه نگران کننده است بعد از آبان ماه است! روز مبادا همین روزها است، باید باور کنیم طوفانی نزدیک شده تا آمادگی آن را داشته باشیم و با کسانی که می‌توانند تدبیر کنند، صحبت کنیم!» این نوع سخنان از وزیری که باید نسبت به رفتار دشمن تحلیل داشته باشد و در این شرایط سخنانش مایه دلگرمی و امید به مردم و مدیران میانی کشور باشد، بعید است !

رئیس جمهوری درست تحلیل کرد که آمریکا همه تحریم ها و آنچه می توانست انجام بدهد را قبلا انجام داده و هیچ تحریمی نیست که بخواهد بعداً انجام دهد. آمریکا آنچه بنا بود در نوامبر انجام دهد را در سپتامبر انجام داد و اکنون نیز هر کاری از دستش بر می آمده علیه ایران انجام داده است لذا بزرگنمایی موضوع تحریم در آبان یک عملیات روانی برای بر هم زدن ثبات ملی و ایجاد نابسامانی در اقتصاد است. لازم است ابتدا مدیران ارشد دولت سپس رسانه های همگانی ، نخبگان و مردم مراقب عملیات روانی آمریکا در ماجرای تحریم باشند و باور کنند ترس از تحریم از خود تحریم مهمتر است. البته متاسفانه دشمن از این حربه خوب استفاده کرده و می کند و ضرورت دارد با آن مقابله جدی شود.

پاسخ دادن