تلاشها برای اختلاف افکنی میان عراقی ها و ایرانی ها مشکوک است

محمدتقی المدرسی یکی از مراجع دینی عراق اعلام کرد که تلاش های صورت گرفته برای اختلاف افکنی میان ملت عراق و برادران ایرانی خود مشکوک است.

تهران – اقتصاد برتر – 19 مرداد 97

محمدتقی المدرسی یکی از مراجع دینی عراق اعلام کرد که تلاش های صورت گرفته برای اختلاف افکنی میان ملت عراق و برادران ایرانی خود مشکوک است.

وی در ادامه افزود: روابط میان ملت عراق با برادران ایرانی خود بسیار محکم تر از آن است که این اقدامات بتواند آن را تحت الشعاع قرار دهد. ما اقدامات برادران خود را در ایام سختی و زمان حضور تروریستها در عراق و همچنین حمایت آنها از اقتصاد این کشور هرگز فراموش نخواهیم کرد.

این مرجع عراقی تاکید کرد: اکثریت کشورهای مهم جهان از جمله کشورهای بزرگ و کشورهای همسایه نظیر ترکیه، سوریه، لبنان و پاکستان با تحریم های اقتصادی مخالف هستند. ملت عراق در کنار آنها برای تحقق منافع عالی ایستاده است. ما هرگز به امانات خود خیانت نخواهیم کرد.

وی در خصوص اوضاع عراق نیز گفت: پاسخگویی به درخواستهای مردم نشانه وجود یک دولت شایسته است. ما نسبت به عواقب تأخیر تشکیل دولت هشدار می دهیم.

قدرنشناسی برای بقا در قدرت

واشنگتن هم می داند که نخست وزیر دولت موقت معذوریت هایی دارد و اجرای تحریم های آمریکا منوط به تصمیم دولت جدید است. اما سخنان وی نشان می دهد او به شدت به دنبال جلب حمایت های آمریکا از خود برای تصدی دوره دوم یا حتی ناراضی نکردن واشنگتن از خود در صورت ناکام ماندن در نخست وزیر شدن است.

 

همزمان با آغاز دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران، حیدر العبادی نخست وزیر عراق اظهارات جنجالی را درباره این تحریم ها بیان کرد.العبادی گفته تحریم های آمریکا علیه ایران غیر صحیح و ظالمانه است اما برای حفظ منافع ملت عراق به تحریم ها پایبند خواهد بود!این اظهارات العبادی درحالی بیان می شود که وی ریاست دولت موقت را بر عهده دارد و می تواند با سکوت توپ را به زمین دولت و مجلس بعدی بیندازد. واشنگتن هم می داند که نخست وزیر دولت موقت معذوریت هایی دارد و اجرای تحریم های آمریکا منوط به تصمیم دولت جدید است. اما سخنان وی نشان می دهد او به شدت به دنبال جلب حمایت های آمریکا از خود برای تصدی دوره دوم یا حتی ناراضی نکردن واشنگتن از خود در صورت ناکام ماندن در نخست وزیر شدن است.قطعا در صلاحیت و اختیار نخست وزیر یک دولت موقت نیست که چنین تصمیم مهمی را به تنهایی اتخاذ کند و این موضوع مهم در این مقطع مهم باید در میان سایر شرکای سیاسی وی نیز مطرح شود.علاوه بر این که العبادی باید پاسخ دهد چگونه وقتی تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را ظالمانه می داند حاضر به ایستادن در کنار ظالم می شود؟ جمهوری اسلامی ایران از آغاز تشکیل نهادهای حکومتی در عراق جدید و در جنگ فرسایشی عراق علیه داعش در کنار کشورمان ایستاد و حمایت عملی خود را در غیاب برادران! عرب و حتی آمریکا انجام داد. لذا شایسته این است که در این شرایط در کنار ایران قرار گرفت.العبادی اگر نمی توانست در موضوع تحریم ها در کنار کشورهایی مانند روسیه، چین و ترکیه قرار بگیرد و سیاست وقت کشی اتخاذ کند بهتر بود به جای اتخاذ چنین موضع متناقضی آن هم در پایان دوره خود، سکوت اختیار می کرد.

همه خوش خدمتی های عبادی به اشغالگران آمریکایی!

اروپا لااقل در موضع، تحریم‌های امریکا علیه ایران را تقبیح کرده، اردوغان به صراحت گفته که همراه تحریم‌های امریکا نخواهد بود، هندی‌ها در لفافه گفته‌اند که به‌رغم تحریم‌ها، نفت ایران را خواهند خرید، ولی حیدر العبادی که چندی قبل گفته بود بغداد با «حمایت‌های ایران قادر شد مقابل داعش پیروزی سریع و کامل به دست آورد» و حالا چراغ‌سبز امریکا برای نخست‌وزیری را دریافت کرده، دیروز گفت که بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به تحریم‌های امریکا پایبند خواهد بود.

 

پاسخ دادن