توقف همکاری‌های پزشکی عربستان و کانادا

با  تشدید تنش‌های دیپلماتیک میان ریاض و اتاوا، عربستان سعودی اعلام کرد که همۀ برنامه‌های درمانی خود را در کانادا متوقف خواهد کرد.

تهران – اقتصاد برتر – 17 مرداد 97

خبرگزاری رویترز گزارش داد،با  تشدید تنش‌های دیپلماتیک میان ریاض و اتاوا، عربستان سعودی اعلام کرد که همۀ برنامه‌های درمانی خود را در کانادا متوقف خواهد کرد.

بنا بر اعلام دکتر فهد بن ابراهیم التمیمی، وابستۀ بهداشتی عربستان سعودی در کانادا و ایالات متحده آمریکا قرار است همۀ بیماران سعودیِ بستری در بیمارستان‌های کانادا به بیمارستانهایی در دیگر کشورها منتقل شوند.

قطع همکاری‌های پزشکی و درمانی، گامی دیگر از سوی ریاض برای اعلام خشم خود نسبت به درخواست دستگاه دیپلماسی کانادا مبنی بر آزادی فعالان مدنیِ زندانی در عربستان است.

تنش دیپلماتیک میان دو کشور پس از آن روی داد که سفارت کانادا در ریاض روز جمعه در پیامی توییتری ضمن ابراز نگرانی از دستگیری فعالان مدنی در پادشاهی سعودی از جمله سمر بداوی از فعالان برجسته حقوق زنان، خواستار آزادی فوری آنها شد.

عربستان پیش از این سفیر کانادا را از ریاض اخراج کرده و همکاری‌های جدید بازرگانی و سرمایه گذاری خود با اوتاوا را نیز متوقف کرده است. ارزش داد و ستدهای دوجانبۀ ریاض و اوتاوا، سالانه ۴ میلیارد دلار است و کانادا یکی از فروشندگان اصلی غلاتی همچون گندم و جو به عربستان محسوب می‌شود.

ریاض همچنین دستور داده است که ۱۵ هزار دانشجوی سعودی که در کانادا مشغول تحصیل هستند، خاک این کشور را ترک کنند. پروازهای مستقیم عربستان به برخی شهرهای کانادا هم معلق شده است.

تقاضای کانادا از متحدان برای میانجی‌گری

همزمان با تشدید اقدامات اعتراضی عربستان، برخی منابع از تلاش کانادا برای حل و فصل این بحران خبر می‌دهند.

گفته می‌شود که کانادا از متحدان خود خواسته است برای حل این اختلاف وارد عمل شوند. این در حالی است که ایالات متحده آمریکا، متحد نزدیک هر دو کشور پیش از این اعلام بی‌طرفی کرده و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا رسما اعلام کرده است که آمریکا نمی‌تواند در این‌باره کاری انجام دهد.

بنا بر ادعای دو منبع نزدیک به دستگاه اجرایی کانادا، مقامات این کشور قصد دارند از امارات متحده عربی و بریتانیا در این رابطه درخواست کمک کنند؛ بریتانیا پیش از این دو کشور را به خویشتن‌داری فرا خوانده بود.

به گفته یکی از این دو منبع، دولت لیبرال جاستین ترودو قصد آغاز گفتگوها با امارات را دارد زیرا «کلید حل این مشکل، کار با دوستان و متحدان منطقه‌ای است.»

اعلام همبستگی مصر با عربستان سعودی

در ادامه اعلام همبستگی برخی کشورهای عربی با عربستان، مصر متحد نزدیک ریاض نیز پس از امارات و بحرین از همراهی خود در این بحران با عربستان سعودی خبر داد.

وزارت خارجه مصر روز سه‌شنبه در صفحه فیسبوک خود نسبت به افزایش تنش‌ها میان کانادا و عربستان ابراز نگرانی کرد؛ با این وجود افزود که این تنش نتیجه اقدامات منفی برخی بازیگران بین‌المللی و دخالت آنها در امور داخلی کشورهای منطقه است.

واکنش آمریکا به تنش عربستان و کانادا: به‌صورت دیپلماتیک مسئله را حل کنید

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه نسبت به تنش‌های چند روز اخیر بین عربستان و کانادا واکنش نشان داد.

وی در سخنانی اعلام کرد: «هر دو طرف نیاز دارند این مسئله را به‌صورت دیپلماتیک با یکدیگر برطرف کنند. آمریکا برای آن‌ها نمی‌تواند این‌کار را انجام دهد. آن‌ها نیاز دارند با یکدیگر موضوع را حل کنند.»

وی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا درباره حقوق بشر و سایر مسائل با دولت‌های عربی گفت‌وگو می‌کند و آمریکا در کنار این مساله ایستاده است.

پاسخ دادن