جای خالی سازمان مقابله با تحریم !

احمد خادم المله مدیر مسئول-از 40 سال قبل تاکنون ناف این کشور را با تحریم بریده اند و هر وقت کاری خواستیم انجام بدهیم اول محدودیت های مزاحم ناشی از تحریم و راهکارعبور از آن را مرور کردیم.

تهران- اقتصاد برتر- 8 مرداد 97

نام تحریم برای همه بچه های این مرز و بوم نامی آشنا و شناخته شده است. به زندگی مسالمت آمیز با تحریم از انواع گوناگونش از ترکیبی گرفته تا پیچیده، هوشمند، جدید، قدیم، تحریم آمریکا، اروپا و سازمان ملل و خلاصه تحریم های همه جوره عادت کرده ایم و شکل های مختلف آنها را تجربه کرده ایم. از همه مهمتر اینکه تحریم آنقدر با زندگی ما اجین شده است که در عین تحریم پیشرفت هم می کنیم، به گونه ای که دنیا در عجب است که ایرانی ها چطور با این همه فشار خارجی و داخلی از لابلای انواع تحریم ها جان سالم به در می برند و پیشرفت هم می کنند! اینها همه از لطف خدا و کرامات این مردم است که یاد گرفته اند چطور از تهدیدات فرصت بسازند و خم به ابرو نیاورند.

لطف خدا و همت مردم مهم ؛ اما در عجبم چطور کشوری که چهار دهه با تحریم دست و پنجه نرم کرده هنوز ساختار و ساز وکار مناسب برای مقابله با تحریم و عبور سازمان یافته از پیچ و خم های تحریم ندارد! هر از چند گاهی که تحریم ها تشدید می شود و یا تحریم جدیدی به تحریم های قبلی اضافه می شود در سطوح مختلف کشور سر و صدا به پا می شود و قیل و قالی راه  می افتد که چه و چه کنیم و همه کشور تئوریسین مقابله با تحریم می شوند که چگونه از تحریم ها عبور کنیم اما همین که فشار تحریم کم می شود، همه یادمان می رود که قرار بود برای مقابله با تحریم ساز و کار فراهم کنیم، نیرو بسیج کنیم و برنامه داشته باشیم اما از آنجا که ما مردمی فراموشکار و خوش باور هستیم خیلی زود همه چیز یادمان می رود و دوباره ماجرای واردات کالای لوکس و قرار داد خارجی و … شدت می گیرد. سر و کله شرکت های خارجی پیدا می شود و تولید داخل، بومی سازی ، اقتصاد مقاومتی و … به فراموشی سپرده می شود تا تحریمی جدید و دوباره همان آش و همان کاسه قدیمی تحریم ! این شده داستان تکراری چهار دهه گذشته کشور و  ماجرای زندگی مسالمت آمیز ما با تحریم.

چندی پیش که اخبار را مرور می کردم با خبری برخورد کردم به این مضمون که به دستور «دیمیتری مدودف»،نخست وزیر روسیه، وزارت اقتصاد این کشور موظف شده اداره مقابله با تحریم های آمریکا و اروپا را تاسیس کند که ماموریتش برنامه ریزی برای همه وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی روسیه برای مصون سازی کشور در برابر آسیب های ناشی از تحریم و کاهش آثار و تبعات تحریم بر اقتصاد روسیه است. البته تصمیم روس ها اقدام خارق العاده ای نبود بلکه واکنش هر عقل سلیم برای مقابله با تهدید خارجی حتی تهدیدی کوچکتر از آنچه تحریم بر ما تحمیل کرده این است که ساز و کاری برای آن فراهم کنیم اما جای سئوال و تعجب است چطور کشوری که چهل سال گرفتار انواع تحریم ها است هنوز ساز و کار مناسب، برنامه و فرماندهی واحد برای مقابله با تهدیدی به این مهمی که هر از چند گاهی تمام ارکان این کشور را به مخاطره می اندازد، ندارد ! ؟

نکته جالب این که در سطوح مختلف کشور همه فریاد می زنند جنگ نرم است، سلاح اصلی این جنگ اقتصاد و ارکان پولی و مالی کشور را هدف گرفته و تحریم، سلاح برنده این جنگ است اما هیچکس بدنبال ایجاد ساختار مناسب برای مقابله با تحریم نیست. دوستان! مقابله با تحریم کار یک وزارتخانه ، دستگاه یا نهاد خاص نیست بلکه مقابله با تحریم نیازمند بسیج همه دستگاه ها و ظرفیت های کشور است و رکن مهم آن توجیه مردم و بهره گیری از ظرفیت های مردمی است. برای مقابله با سلاح تحریم باید سلاحی از جنس خودش و برنده تر از آن طراحی کرد. آمریکا دستکم چند سالی اداره ویژه برنامه ریزی رژیم تحریم ها علیه ایران را ابتدا در وزارت خارجه و سپس در وزارت خزانه داری با اختیارات ویژه و بودجه مناسب تاسیس کرده است و برای فلج کردن ارکان مختلف نظام اقتصادی ایران برنامه ریزی و هزینه می کند. صد ها متخصص جامعه شناس، روانشناس، متخصص رسانه و اساتید اقتصاد را در اداره رژیم تحریم ها بکار گرفته و شبانه روز علیه ما فعالیت دارد! وضعیتی که امروز در اقتصاد ایران می بینیم نتیجه این تلاش و برنامه ریزی همان اداره رژیم تحریم ها در وزارت خزانه داری آمریکا است . در اینطرف ما برای مقابله با برنامه تحریم آمریکا چه کرده ایم؟ فرمانده مقابله با تحریم کیست ؟ساز و کار این مقابله کجاست ؟ برنامه عبور از تحریم چیست ؟ ما نیاز داریم سازمان مقابله با تحریم را در دستگاهی فرا قوه ای تشکیل دهیم که تصمیم آن مافوق قانون باشد تا بتوانیم برنامه ای مدون، همه جانبه و مدت دار برای عبور از تحریم، تدوین و اجرا کند. این سازمان حتی در دوران افول تحریم ها نیز باید زیر ساخت های مقابله با تحریم های احتمالی را فراهم کند تا کشور در مقابل تحریم مصون شود و به جایی برسد که با یک اخم دشمن اینگونه به هم نریزد. انتظار داریم همین روزها خبری از دولت ( به معنی عام آن ) بشنویم که اداره یا سازمان مقابله با تحریم تشکیل شده که با قوت برنامه مقابله با تحریم را طراحی و اجرا خواهد کرد. انشاء الله

پاسخ دادن