رشد اقتصاد ضرورت اجتناب ناپذیر

احمد خادم ‏المله- مدیر مسئول-صندوق بین‏ المللی پول در جدیدترین گزارش خود از چشم‏انداز اقتصادی جهان، پیش ‏بینی کرد رشد اقتصاد ایران در سال جاری میلادی در اثر افت صادرات نفت ۵/۱ درصد و تولید اقتصادی در سال آینده ۵/۳ درصد کاهش می‏ یابد .

تهران- اقتصاد برتر- ۲۱ مهر ۹۷

اگر پیش ‏بینی صندوق پول حتی ۵۰ درصد درست باشد این نشانه خوبی برای اقتصاد کشوری که به شدت نیازمند افزایش اشتغال و تولید است، نیست . تحقق کاهش رشد اقتصاد می‏تواند منجر به افزایش بیکاری و نهایتا افت اعتماد عمومی به دولت و افزایش مشکلات مردم در سال آینده شود.

لازم است پیش‏بینی صندوق پول را به عنوان هشداری برای کاهش رشد اقتصاد ایران در آینده تلقی کنیم و دولت کارگروهی برای بررسی این مهم و پیدا کردن راهکارهای مناسب تعیین کند. جا دارد دغدغه اصلی سران قوا موضوع پیشگیری از کاهش رشد اقتصاد در آینده باشد؛ اما متاسفانه به جای اینکه رشد اقتصاد و جلوگیری از کاهش تولید دغدغه اصلی دولتمردان باشد این روزها استیضاح وزیران بحث اصلی جامعه شده و همه درباره اینکه چه کسی وزیر وزارتخانه‏ های بی وزیر شود و چه کسی نباید وزیر شود بحث می ‏کنند. همه فراموش کرده‏ اند در شرایط کنونی موضوع اصلی فرد نیست بلکه موضوع اصلی برنامه و ایجاد سینرژی بین ظرفیت‏های موجود است که باید جلوی کاهش رشد اقتصاد را بگیرد.

یک وزیر هر چقدر توانمند باشد به تنهایی قادر به ایجاد تحول اقتصادی نخواهد بود. شرایط به گونه ‏ای است که فرد خیلی نمی‏تواند در روند جاری کشور نقش آفرین باشد بلکه سیستم باید جایگزین نقش آفرینی وزیر و امثالهم باشد که در حال حاضر حال و هوا و گفتمان مدیریتی کشور اینگونه نیست و اغلب بحث‏ها درباره کاهش نفوذ یا افزایش قدرت این مدیر یا آن مدیر در دولت است! عناصر دولتی هم به جای اینکه به فکر تقویت عوامل رونق اقتصاد باشند، بیشتر روی توزیع سبد حمایتی یا بسته کارگری و …. تبلیغ می‏کنند که در میان مدت دردی را از مردم گرفتار حل نخواهد کرد و بهتر است دولت در کنار توزیع سبد کالایی که شاید مشکل قشر کوچکی از جامعه را حل کند برای همین قشر محروم و فرزندانشان کار ایجاد کند تا آنها بتوانند با تولید و درآمدی که خود ایجاد می‏کنند، مشکلاتشان را حل کنند.

وضعیت تورم به گونه‏ ای است که توزیع سبد کالایی بین اقشار کم در آمد راهگشا نخواهد بود و اثر آن به فوریت از بین خواهد رفت . به عبارتی دولت به جای اینکه به مردم ماهی بدهد باید به آنان ماهیگیری یاد بدهد که در دراز مدت بتوانند روی پای خود بایستند و بر مشکلات فایق آیند نه اینکه برای رفع مشکل معیشتی‏ اشان دائم دست به سوی دولت دراز کنند و به دولت تکیه کنند. بارها این بحث تکرار شده که یکی از روش‏های موثر در جلوگیری از کاهش رشد اقتصاد تقویت تولید است. همه از تقویت تولید صحبت می‏کنیم اما کمتر شاهد اقدامی موثر در این زمینه از سوی نهادهای مسئول هستیم.

نوسانات ارزی که یکی از مهم‏ترین مشکلات کشور و تاثیر گذارترین عامل در افت تولید است نیز باید با جدیت مدیریت شده و اولویت توزیع ارز صنایعی باشند که نقش اساسی در تولید و اشتغال دارند و می‏توانند در تامین رفاه نسبی جامعه موثر باشند. آنچه این روزها شاهد هستیم متاسفانه ارز به صنایعی اختصاص پیدا می‏کند که نقش مهمی در صنایع پایین دستی ندارند. خصوصا پتروشیمی ‏ها به جای اینکه مواد اولیه خود را به صنایع پایین دستی اختصاص دهند و اشتغال ایجاد کنند، مواد اولیه تولیدی را با امتیازات دولتی تولید و صادر می‏کنند و ارز آن را هم یا به داخل نمی‏ آورند و یا با تهدید و ارعاب وارد کشور می‏ کنند.

در مجموع گزارش صندوق پول را باید با واقع بینی بیشتری بررسی کرد و آن را به منزله هشداری برای افت اقتصاد در سال آینده قلمداد نمود و از هم اکنون به فکر راهکارهای مناسب برای مقابله با کاهش رشد اقتصاد باشیم . باور کنیم بحث‏های ما بر سر این وزیر یا آن وزیر راهگشا نیست و فقط کشور را از مسائل اصلی دور می‏کند و موضوعات فرعی را به جای دغدغه‏ های اصلی بزرگ می‏ کند و از مسیر صحیح منحرف می ‏شویم. همه باید تلاش کنیم موضوع رشد اقتصاد و تولید را جدی بگیریم و گفتمان اصلی در کشور را به گفتمان رشد اقتصاد تبدیل کنیم .

پاسخ دادن