سخنرانی ترامپ سیاه و خطرناک بود

هیلاری کلینتون، به جمع منتقدان  سخنرانی ترامپ پیوست و سخنرانی روز گذشته ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل را سیاه و خطرناک توصیف کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۹ شهریور ۹۶

به گزارش  تایم، «هیلاری کلینتون» نیز به جمع منتقدان سخنرانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، در مجمع عمومی سامان ملل پیوست.

هیلاری کلینتون بانوی اول اسبق آمریکا و رقیب اصلی ترامپ در انتخابات سال گذشته، سخنرانی روز گذشته ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل را سیاه و خطرناک توصیف کرد.

وی در یک برنامه تلویزیونی درباره سخنرانی ترامپ گفت: به نظرم بسیار تاریک، خطرناک و نه از نوعی که رهبر بزرگترین کشور دنیا باید ارائه دهد.

کلینتون معتقد بود که لحن وی باید دیپلماتیک می‌بود: چیزی که امیدوار بودم رئیس‌جمهور می‌گفت این جملات بود که: ما این موضوع را برای متحدانمان، منطقه و حتی کشورمان خطرناک می‌دانیم. از تمام ملتها می‌خواهیم که با ما برای پایان دادن به تهدید ناشی از کیم جونگ اون همکاری کنند.

وی در ادامه گفت: و او را ” مرد موشکی” خطاب نمی‌کردم اما مشخصا اعلام می‌کردم که ما هرنوع حمله به دوستان و خود را تحمل نخواهیم کرد.

ترامپ در بخش دوم سخنان خود، تا آنجایی که می‌توانست از القاب «پلید»، «فاسد»، «یاغی»، «دیکتاتوری»، «شریر» و … برای کره شمالی و ایران استفاده کرد. اوج سخنرانی ترامپ شاید همان تهدید او به «نابودی کره شمالی» بود. او کره شمالی، یک کشور عضو سازمان ملل را علنا تهدید به نابودی کرد، در عوض، رهبر کره شمالی را «مرد موشکی» خواند.

«مارگوت والستروم» وزیر امور خارجه سوئد، نیز در پاسخ به خبرنگارانی که از وی در مورد سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل سوال کرده بودند گفت: آن یک سخنرانی اشتباه در زمانی اشتباه و برای افرادی اشتباه بود.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در توئیتی اعلام کرد: سخنرانی سخیف و نفرت آلود ترامپ متعلق به قرون وسطی است، نه سازمان ملل متحد قرن بیست و یکم که ارزش پاسخ دادن ندارد. کسی فریب همدلی دروغین با ایرانیان را نمی خورد.

در همین رابطه«نیکلاس مادورو،» رئیس جمهور ونزوئلا،‌ در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهور آمریکا درباره ونزوئلا، ترامپ را «هیتلر جدید» در سیاست بین المللی توصیف کرد.

ترامپ در سخنرانی روز سه شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دولت ونزوئلا به شدت انتقاد کرد و از رهبران جهان خواست برای احیای دموکراسی و آزادی های سیاسی در ونزوئلا کمک کنند.

پاسخ دادن