سقوط همه ارزش های آمریکایی با انتخاب قاضی متجاوز!

اگر سری به رسانه‌های امریکایی بزنید، متوجه می‌شوید که در طول ماه‌های اخیر مهم‌ترین اخبار مربوط به دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده و حواشی مربوط به او است که در خصوص مسائل متعدد به وجود آورده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۸ مهر ۹۷

وقتی به وقایع دوسال گذشته امریکا نگاه می‌کنید، یکی از سوالاتی که مطرح می‌شود این است که امریکا چند سال بعد چگونه به وقایع این روزهای خود نگاه می‌کند. رسانه‌ها و تحلیلگران با چه دیدی به آن می‌پردازند. ارزیابی آن کار ساده‌ای نیست. اگر سری به رسانه‌های امریکایی بزنید، متوجه می‌شوید که در طول ماه‌های اخیر مهم‌ترین اخبار مربوط به دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده و حواشی مربوط به او است که در خصوص مسائل متعدد به وجود آورده است. چه مستقیم و چه غیرمستقیم با هر مساله‌ای از حق‌السکوت گرفته تا مسائل آزار جنسی و درگیری‌های سیاسی همواره یک پای ترامپ در میان است. حالا در آخرین نمونه ، پای قاضی «برت کاوانا» در تعرض به ۴ زن گیر افتاده است. او که از سوی رئیس جمهوری آمریکا برای پیوستن به عالی‌ترین نهاد قضایی ایالات متحده کاندیدا شده است.

#به نقل از خبرنگار ریپورتز،برت کاوانا نامزد دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا، روز پنجشنبه اتهامات جنسی علیه خود را رد کرد و گفت سناتورهای دموکرات این «حمله سیاسی حساب‌شده و ساختگی» را علیه او به راه انداخته‌اند.
از سوی دیگر اما «کریستین بلیسی فورد» در جلسه کمیته امور قضایی مجلس سنا شهادت داد و برت کاوانا نیز در این جلسه از خود دفاع کرد. بلیسی فورد می‌گوید برت کاوانا به او تعرض کرده است و جلسه دادگاه بسیار دراماتیک برگزار شد که توانست در افکار عمومی آمریکا تاثیری جدی بگذارد. حامیان ترامپ اما بی‌توجه به این جنجال بی‌شرمانه می‌گویند این تحولات تنها به خاطر ضربه زدن به رئیس‌جمهور آمریکاست. در این جلسه پس از آنکه خانم لیسی فورد با ذکر جزئیات کاوانا را متهم کرد که ۳۶ سال پیش قصد تجاوز به او را داشته، برت کاوانا این اظهارات را رد کرد و گفت: «من امروز قسم می‌خورم و مقابل سنا، ملت، خانواده‌ام و خداوند سوگند یاد می‌کنم این اتهام را مرتکب نشده‌ام».

کریستین بلازی فورد هنگام توصیف لحظات تعرض جنسی شکننده بود. بعد از استراحتی یک‌ساعته، کاوانا بر همان صندلی نشست و با بغض و فغان از «نام خود» دفاع کرد. او ضمن رد ادعاهای تعرض جنسی سعی کرد با کوباندن حزب دموکرات، نشان دهد که او قربانی کشمکش‌های سیاسی شده ‌است. به همین دلیل، این جلسه دفاعیه بسیار پرتنش بود، آن‌قدر که چند بار سناتورهای جمهوری‌خواه با فریاد به روند جلسه اعتراض کردند.

کریستین بلیسی فورد مدرک دکترای روانشناسی دارد و در یکی از دانشگاه‌های کالیفرنیا تدریس می‌کند. فورد که تا پنج‌شنبه صدا و تصویر کنونی‌اش را کسی ندیده بود، در نخستین دقایق جلسه که رئیس کمیته و سناتور ارشد دموکرات در آنجا سخنرانی می‌کردند با تعجب به اطراف نگاه می‌کرد و سعی می‌کرد متوجه ساز و کار اتاق شهادت شود. او حتی بلد نبود که سیستم صوتی چطور کار می‌کند. فورد پیش از خواندن متن شهادت‌نامه‌اش از رئیس جلسه خواست تا اگر او احتیاج به استراحت داشت این امکان برایش فراهم شود. شهادت‌نامه کریستین بلیسی فورد پر از جزئیاتی بود از روز حادثه و روزهایی که به این حادثه منتهی شده بود. اما پیش از رسیدن به آن جزئیات بغضش ترکید. به نظر می‌رسید که کریستین بلیسی فورد به‌شدت زیر فشار بوده و این در انتخاب کلمات و لحنش هم دیده می‌شد.

دونالد ترامپ، کاوانا را برای عضویت در جمع ۹نفره قاضیان دیوان عالی آمریکا نامزد کرده است. تکیه بر این کرسی مادام‌العمر است و تأیید کاوانا به معنی افزایش وزنه محافظه‌کاران در نهاد ارشد قضائی ایالات متحده است.

دقیقا بعد از این جلسه بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از دفاعیه کاوانا و عملکرد او در جلسه استماع ستایش کرد و در توئیتر نوشت: «قاضی کاوانا به آمریکا نشان داد، چرا من او را نامزد کردم.»ترامپ شهادت کاوانا را “قوی، صادقانه و گیرا” خواند و نوشت: «استراتژی دموکرات‌ها برای جلوگیری از انتصاب کاوانا شرم‌آور است و این پروسه تماما قلابی و تلاشی برای به تأخیر انداختن، اشکال‌تراشی و ممانعت است. سنا باید رأی‌گیری کند!»رئیس‌جمهور آمریکا یک روز پیش از جلسه کمیته قضایی سنا هرچند از کاوانا دفاع کرده، اما با این حال اضافه کرده بود، چنان چه نامزد او برای پست قضاوت در دیوان عالی مقصر شناخته شود، او می‌تواند نظرش را درباره ادامه نامزدی او تغییر دهد.

این درحالی است که به نظر می رسد جلسه استماع چندان به سود کاوانا رقم نخورد. به گفته استیفن کالینسون، کارشناس سی‌ان‌ان، اینکه در ۳۶ سال پیش در یک میهمانی نوجوانانه چه رقم خورده مهم نیست، مهم این است که برای هر دو متهم و شاکی، این واقعه تبدیل به یک تراژدی شخصی شده است.

کاناوا و ترامپ شباهت‌‌های بسیاری دارند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. آنها هر دو متجاوز هستند و اتهامات بی‌شماری دارند که باید به آنها پاسخ دهند. این خاصیت مشترک آنهایی است که قادرند با ترامپ کار کنند. از سوی دیگر تمام آنها از یک روش مشابه برای دفاع استفاده و ادعا می‌کنند حزب مقابل برای آنها دسیسه‌چینی کرده است. پای ثابت بخش بزرگی از سیاستمداران آمریکایی تجاوز جنسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، دخالت در مسائل وابسته به موادمخدر و سلاح و کانال‌‌های پولشویی است که عموما در بزنگاه‌‌های تاریخی این مسائل اهمیت بسیاری می‌یابد.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن