سپرده گذاری‌ها به روال عادی برگشت

بالا بردن سود بانکی
سپرده

در حالی که موضوع موسسات مالی غیر مجاز و کاهش نرخ سود بانکی طی ماه های گذشته نگرانی‌هایی را درباره خروج پول از بانک‌ها به وجود آورده بود، مسسئولان دولتی معتقدند که آمارها چیز دیگری را نشان می‌دهد.

تهران – اقتصاد برتر – 1 آذر 96

بنابر اعلام معاون اقتصادی رئیس جمهوری، علیرغم جوسازی ها،آمارها نشان دهنده افزایش میزان سپرده گذاری است.

«محمد نهاوندیان »گفت: خوشبختانه علیرغم برخی جوسازی های نامناسب، اعتماد عمومی به سیستم بانکی برقرار است و آمارها نشان دهنده افزایش و رشد میزان سپرده گذاری در سیستم بانکی کشور است و حتی میزان سپرده های ثابت هم رشد چشمگیری پیدا کرده است.

جذب سپرده حتی با یک درصد سود بالاتر

بیستم شهریورماه سال جاری  بانک مرکزی اعلام کرد نرخ سود برای سپرده‌های بلندمدت ۱۵ درصد و برای سپرده‌های کوتاه مدت 10 درصد است. البته در فاصله‌ای که از اعلام معاون این بانک تا اجرای بخشنامه گذشت، فرصتی فراهم شد تا بسیاری از مردم، سرمایه‌های خود را جمع و جور کرده و سپرده جدید باز کنند و یا سپرده‌های قبلی با سود کوتاه‌مدت را به حساب‌هایی با سود بیشتر یا همان حساب‌های بلندمدت تبدیل کنند.

البته بودند بانک هایی که بعد از مهلت مقرر، باز هم به سپرده‌گیری با نرخ بالا اقدام می‌کردند؛ ولی بعد از اعلام رسمی «مسعود کرباسیان»، وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر اینکه بانک هایی که بالاتر از حد معمول، سود دهند از سوی دولت نقره‌داغ می‌شوند، ورق برگشت و این شعب متخلف هم دست و پای خود را جمع کردند؛ اما همه اینها در شرایطی است که هنوز هم سپرده‌گذاری در بانک ها جذاب است و مردم تمایل دارند، بدون ریسک و مشکل، پول خود را به بانک بسپارند و به جای حضور در بازار پرتلاطم کسب و کارهای غیربانکی، سود خود را تضمین‌شده از بانک ها بگیرند.

در این میان، البته هستند کسانی هم که سرمایه‌گذاری در بورس را جذاب‌تر از نظام بانکی می‌دانند و با علمی که در این حیطه دارند، سرمایه‌های خود را به بازار بورس می‌برند و سود خوبی هم از آن کسب می‌کنند. اما به هرحال برای عامه مردم و افرادی که شاید سپرده‌های اندک‌شان، تنها درآمد و پس‌اندازشان است، باز هم سپرده‌گذاری در بانک جذاب است.

به همین دلیل است که اکنون بانک ها تلاش دارند با برخی طرح‌هایی که حتی یک درصد سود بالاتری از سپرده‌های بلندمدت دارند، توجه مشتریان را به خود جلب کرده و آنها را متقاعد کنند که در آن مشارکت داشته باشند. بر این اساس اکنون تمایل بانک ها به فروش اوراق گواهی سپرده بیشتر شده و آنها با پرداخت سود ۱۶ درصدی، تلاش دارند که مشتریان را راضی کنند در این طرح‌ها هم مشارکت داشته باشند.

آنگونه که متصدی یکی از شعب بانکی می‌گوید: بعد از اجرای بخشنامه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود، مردم باز هم برای سپرده‌گذاری به بانک مراجعه می‌کنند؛ اما قاعدتا دیگر مثل سابق، طیف متنوعی را تشکیل نمی‌دهند و عمدتا کسانی هستند که نمی‌توانند ریسک سرمایه‌گذاری در سایر بازارها را به جان بخرند.

وی می‌افزاید: بر این اساس، اکنون بیشتر کسانی که برای سپرده‌گذاری به شعب بانکی مراجعه می‌کنند اغلب افرادی هستند که بیشتر حفاظت از سپرده و دریافت یک رقم مشخص از سود برایشان مهم است و عمدتا، ارقام متوسط را در برمی‌گیرد البته این به معنای این نیست که سپرده‌گذاران کلان، کمتر اقبال نشان دهند بلکه بالاخره هنوز هم سود مطمئن، برای بسیاری از افراد در شرایط کنونی کسب و کار مهم است.

این متصدی بانکی به طرح‌هایی که این روزها بانک ها برای جذب سپرده ها به کار می گیرند، اشاره می‌کند و می‌گوید: اوراق سپرده اکنون با یک درصد سود بالاتر و به میزان سالانه ۱۶ درصد اقدام می کنند که البته سود هم روزشمار است و اگر کسی زودتر از موعد سپرده را برداشت کند، سود ۱۴ درصد می‌گیرد.

بازارهای رقیب بانکی

از زمان بحرانی شدن وضعیت موسسات مالی غیرمجاز تا مختومه شدن پرونده آنها بارها مساله خروج سرمایه های مردم از بازار پولی و حرکت آن به دیگر بازارها مانند بورس، مسکن، طلا و ارز مطرح شد.این گمانه‌زنی ها پس از دستور بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود با شدت بیشتری مطرح شد و البته تاثیرات مقطعی نیز داشت.

ارزیابی چهار بازار مسکن، سکه ، دلار و همچنین بازار سود بانکی حکایت از آن دارد که در یک سال گذشته ورود سرمایه به این بازارها هر چند با زیان همراه نبوده ،با این حال سود حاصله در این بازارها به شدت با یکدیگر متفاوت است.

مسکن، کم بازده ترین

مسکن در ایران سال هاست در رکودی سخت و سنگین به سر می برد. سود اندک سرمایه گذاری در این بازار ساخت و ساز را نیز در یک دهه گذشته با کاهش روبرو کرده است.

بررسی ها نشان می دهد ۲۰۰ میلیون تومان در مهر ماه سال گذشته ، امکان خرید ۴۵ متر مربع واحد مسکونی در مرکز شهر تهران را به طور متوسط فراهم می کرد. بانک مرکزی متوسط افزایش قیمت مسکن در این دوره زمانی یعنی یک سال اخیر را کمتر از نرخ تورم ارزیابی کرده است.

در مهر ماه سال گذشته متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران برابر با ۴ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان بوده است اما طبق آخرین آمار ارائه شده به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

به این ترتیب این واحد مسکونی در صورت وجود مشتری ممکن است به قیمت ۲۰۷ میلیون تومان به فروش برسد. سود سرمایه گذاری در این بازار نزدیک به ۳٫۵ درصد محاسبه می شود.

این سود اندک ، سرمایه گذاری در این بازار را نسبت به سایر بازارها فاقد ارزش و توجیه اقتصادی می کند.

سکه بهار آزادی

سکه یکی از مهمترین بازارهای جذب سرمایه های خرد در ایران است. هر چند بازار سکه در چهار سال گذشته با ثبات روبرو بوده، اما با این حال تفاوت قیمت این کالا در مهر ماه سال گذشته با شرایط کنونی قابل توجه است.

متوسط قیمت سکه در مهرماه سال گذشته طبق آمار بانک مرکزی برابر با یک میلیون و ۱۰۱ هزار تومان بود ،این درحالی است که در شرایط کنونی هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید حداقل به یک میلیون و ۳۱۰ هزار تومان، افزایش یافته است.

به این ترتیب ۲۰۰ میلیون تومان در مهر ماه سال گذشته با ۱۸۱٫۶ قطعه سکه برابری می کرد، در حالی که این تعداد سکه در شرایط کنونی حداقل ۲۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد. سود سرمایه گذاری در این بازار نزدیک به ۱۹ درصد برآورد می شود.

دلار

هر چند سایر ارزها ممکن است در بازار ایران حتی رشدی بیش از دلار داشته باشند، اما دلار مرجعی برای سرمایه گذاران خردی است که قصد دارند نقدینگی خود را از تورم مصون داشته و افزایش بدهند.

در مهر ماه سال گذشته متوسط قیمت دلار ۳ هزار و ۵۹۰ تومان از سوی بانک مرکزی محاسبه شده است. به این ترتریب ۲۰۰ میلیون تومان امکان خرید ۵۵ هزار و ۶۹۴ دلار را فراهم می کرد که این قیمت حجم دلار در شرایط کنونی با توجه به نرخ ۴۰۱۷ تومانی دلار در شرایط کنونی به ۲۲۳ میلیون و ۷۲۷ هزار تومان می رسد.

سود سرمایه گذاری در این بازار ۱۱٫۵ درصد است. به این ترتیب تفاوت سرمایه گذاری در دو بازار اخیر اعلام شده با بازار مسکن به شدت قابل توجه است .

سود بانکی، همچنان پرطرفدار

بسیاری از کارشناسان معتقدند سود بانکی نباید یک بازار برای سرمایه گذاری محسوب شود.در بسیاری از کشورهای جهان نیز سود بانکی رقیبی برای سایر بازارها نیست اما در سال های اخیر در ایران سود بانکی خود به رقیبی جدی برای بازارها تبدیل شده است.

سود بانکی در ایران طی سال های اخیر حتی بالاتر از نرخ تورم بوده است. در حالی که متوسط نرخ تورم در ایران در سال گذشته و سال جاری تک رقمی بوده اما سود بانکی حتی بالاتر از ۲۳ درصد گزارش شده است.

اگر کسی در مهر ماه سال گذشته نسبت به افتتاح سپرده با نرخ سود ۲۳ درصد اقدام کرده باشد، در این یک سال سودی برابر با ۴۶ میلیون تومان دریافت کرده است.همان گونه که اشاره شد نرخ بازده سرمایه در این بازار حداقل ۲۳ درصد برآورد شده است.

وضع ناخوش بورس

حال و روز بورس در این یک سال اما چندان خوشایند نبوده است؛ حتی کاهش نرخ سود بانکی نیز رشد این بازار را آن چنان که انتظار می رفت به همراه نداشت، از این رو سرمایه گذاری در این بازار، در برخی سهم ها حتی زیان هایی را متوجه سهام داران کرده است.

برای تحلیل این بازار لازم است آمارهای مربوط به مهر ماه این بازار منتشر شود تا مبنای تحلیل قرار گیرد.بسیاری از کارشناسان معقتدند سیمای رنگ پریده بورس واقعیات اقتصادی را بازنمایی می کند چرا که بورس پیشانی اقتصاد هر کشوری است و با توجه به مشکلات کنونی اقتصاد به نظر می رسد حل بحران های فعلی پیش نیاز جهش بورس و رشد واقعی در این بازار مهم کشور است. این وضعیت بورس را از میان گزینه های مطرح برای بسیاری از سرمایه گذاران خارج کرده است.

باکس طلایی

سیستم بانکی بی‌تفاوت به جوسازی‌ها

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه برخورد با مسببین لطمه بر اعتماد عمومی نسبت به سیستم بانکی، در دستور کار قرار دارد گفت: علیرغم جوسازی ها،آمارها نشان دهنده افزایش میزان سپرده گذاری است.

محمد نهاوندیان گفت: در خصوص «تعاونی فرشتگان»، سپرده گذاران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان سپرده های خود را دریافت کرده اند که به این ترتیب ۹۶ درصد از مشکلات سپرده گذاران این موسسه برطرف شده است.

وی افزود: سپرده گذارانی هم که بیش از ۲۰۰ میلیون تومان سپرده گذاری داشته اند، تا مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان خود را در این مرحله دریافت می کنند و بازپرداخت بقیه سپرده ها نیز در حال بررسی و تصمیم گیری است.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به مشکلات موسسات «وحدت»، «البرز ایرانیان »و «افضل توس» در بازپرداخت سپرده ها، اظهار داشت: تصمیم گیری در خصوص سپرده گذاران این موسسات نیز در جریان است و امیدواریم در هفته آینده به نتیجه برسد.

وی گفت: خوشبختانه علیرغم برخی جوسازی های نامناسب، اعتماد عمومی به سیستم بانکی برقرار است و آمارها نشان دهنده افزایش و رشد میزان سپرده گذاری در سیستم بانکی کشور است و حتی میزان سپرده های ثابت هم رشد چشمگیری پیدا کرده است.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن