پشت صحنه تجمعات

احمد خادم ‏المله- مدیر مسئول-پنجشنبه گذشته تجمعات اعتراض آمیزی در چند شهر کشور برگزار شد که با دخالت نیروی انتظامی تجمع کنندگان متفرق شدند . پس از این رویداد جریان‏های سیاسی و رسانه‏ های وابسته به آنان هر کدام از دید خود منشاء این تجمعات را تحلیل کردند.

تهران- اقتصاد برتر- 10 دی 96

برخی موضوع را جناحی کردند و برگزاری و هدایت تجمعات را به جناح مخالف نسبت دادند، برخی تجمع کنندگان را ضد انقلاب دانستند، عده‏ای موضوع را حرکتی در اعتراض به گرانی‏ ها و بیکاری و برخی تجمع کنندگان را مالباختگان موسسات مالی اعتباری معرفی کردند و اعتراض آنان را متوجه بی‏توجهی دولت به پیگیری مطالبات مالباختگان کردند .

نکته مهم در این واقعه این است که حقیقتا منشاء این تجمعات چه بود ؟ و چطور باید مانع تکرار آن در آینده شد؟

تردیدی نیست ریشه اصلی تجمعات نارضایتی عمومی از وضعیت موجود کشور از گرانی کالا گرفته تا بیکاری، فساد اداری، سخنان نا امید کننده مسئولان دولت کنونی و قبلی در رده‏های مختلف، اختلافات سیاسی و مشکلات موجود در سیستم مدیریتی کشور و موضوعاتی نظیر این موارد است که سیستم‏های اطلاعاتی و امنیتی احتمالا از ریشه این تجمعات به مردم گزارش خواهند داد .

در حقیقت تجمعی با خواست‏ه ای صحیح و درست شکل می‏گیرد اما هدایت و ادامه آن از دست برگزار کنندگان و بدنه اصلی تجمع مردمی که مردم متقاضی خواست‏ه ای منطقی است خارج می‏شود و عناصر معاند و ضد انقلاب سوار بر موج تجمع مردمی شعارهایی را مطرح می‏کنند که رنگ و بوی اجتماع مردمی با خواست‏های صنفی را سیاسی و امنیتی می‏کند که هدفش سمت و سوی براندازی نظام پیدا می‏کند لذا همه افراد شرکت کننده در تجمع را نباید با یک عینک دید .

حاکمیت باید مردمی را که به درستی به دنبال مطالبات معیشتی، اشتغال و خواست‏ه های اجتماعی و مطالبات خود هستند احترام کند و گوش شنوا برای حرف‏هایشان داشته باشد؛ هر چند از مسیر درستی خواست‏های خود را مطرح نکرده باشند، اما از جماعتی که سوار بر موج خواست های به حق مردمی شده و شعارهای براندازانه داده اند نباید به سادگی گذشت . این گروه گرچه شمارشان اندک است اما همان پیاده نظام دشمن هستند که منتظر سوء استفاده از فرصت‏ها برای تحقق اهداف اربابان خارج نشینشان هستند .

ضلع دیگر این وقایع مسئولان دولتی در هر سه قوه هستند که صدای فریاد و مشکلات مردم را برغم وضوح آن نمی‏شنوند. می‏دانند مردم تحمل گرانی را ندارند، از بیکاری رنج می برند، تبعیض و بی عدالتی و فساد دستگاه اداری آنان را کلافه و خسته کرده  اما اقدامی جدی نمی‏کنند و سرگرم اختلافات جناحی، دستگاهی و صنفی خود هستند .

دوستان مسئول در دولت، مجلس و قوه قضائیه مردم از بی تفاوتی و عدم توجه به خواست‏ه هایشان خسته شده‏اند. حرف‏ها و سخنان ماه‏های گذشته خود و عملکردتان را مرور کنید. به سیستم تحت مدیریت خود نگاه کنید و ببینید چقدر در حل مشکلات مردم موثر بوده ‏ایم! چقدر وعده‏ هایمان را عمل کردیم و چقدر به انتظارات به حق مردم پاسخ مثبت داده ‏ایم . اگر پیشرفتی وجود داشته که قطعا این چنین بوده اما مردم آمار و گزارش پیشرفت های شما را در زندگی‏شان حس نمی‏کنند . رشد اقتصاد، سرمایه گذاری، کاهش تورم و ایجاد اشتغال برای مردم ملموس نیست اگر وجود دارد که حتما دارد میزان آن متناسب با توقعی که برای مردم ایجاد کرده‏ ایم نیست!

همه می‏دانید و بارها اذعان کرده‏ ایم مردم این مرز و بوم مردمی فهیم، انقلابی، ایثارگر و ….  هستند که هر کجا پای دفاع از کشور و ارزش‏ها به میان آمده با تمام توان در میدان شجاعانه حاضر شده و خواهند شد اما آیا ما هم در خدمت به آنها همینطور بوده‏ایم؟ یا اینکه بیشتر وقت امان صرف اتهام پراکنی به یکدیگر شده که نتیجه آن تصویری است که از خلافکاری مدیران حال و گذشته به مردم ارائه           کرده ایم .

اگر چنین تجمعاتی شکل می‏گیرد و فرصت طلبانی از آن به نفع ضد انقلاب خارج نشین سوء استفاده می‏کنند، به خاطر این است که یک ضلع این تجمعات تفکر، سخنان و رفتار بنده و شماست ! از این تجمعات درس عبرت بگیریم و در مدیریت و رفتار خود تجدید نظر کنیم آنوقت واکنش مردم را نسبت به خود خواهیم دید .

پیام اصلی مردم این است که در شرایط کنونی تاب تحمل گرانی بیش از این را ندارند حتی اگر حرف دولت از نظر منطقی و علمی صحیح باشد . اصلاح اقتصاد باید با شیب مناسب با زندگی مردم انجام شود که فشار بیش از این به جامعه و قشر کم در آمد  نیاورد زیرا مردم تاب تحمل آن را ندارند .

سیستم اطلاع‏ رسانی دولت نیز باید اصلاح شود که پیش از اجرای هر طرح و تصمیمی از سوی دولت مردم نسبت به ضرورت اجرای سیاست‏گذاری‏های دولت کاملا توجیه شده تا بتوانند با دولت همراه شوند .

امیدواریم همه مسئولان در سطوح مختلف پیام این تجمعات را متوجه خود بدانند، از آن درس بگیرند و فکر نکنند این تجمعات پیامش به دیگری بوده است .

پاسخ دادن