پژو و سیتروئن حتی با خروج آمریکا از برجام در ایران می‌مانند

احمد نعمت بخش درخصوص عدم تمدید لغو تحریم‌های مرتبط با توافقات هسته‌ای از سوی آمریکا و تاثیر آن بر روی قراردهای خودروسازی ایران با شرکت‌های خارجی گفت: با استفاده از تجارب دوره قبل این بار به گونه‌ای قراردادها را تنظیم کردیم که اگر تحریم ها بازگشت، شرکت‌های طرف قرارداد نتوانند مانند قبل ایران را ترک کرده و تعهدات را انجام ندهند.

تهران – اقتصاد برتر – 21 دی 96

دبیر انجمن خودرو سازان با اشاره به حجم سرمایه گذاری پژو و سیتروئن و عدم توجیه اقتصادی برای بر هم زدن قرارداد گفت: طرف اروپایی قبول کرده در صورت کارشکنی آمریکا همچنان متعهد بماند.

 احمد نعمت بخش درخصوص عدم تمدید لغو تحریم‌های مرتبط با توافقات هسته‌ای از سوی آمریکا و تاثیر آن بر روی قراردهای خودروسازی ایران با شرکت‌های خارجی به ایلنا گفت: با استفاده از تجارب دوره قبل این بار به گونه‌ای قراردادها را تنظیم کردیم که اگر تحریم ها بازگشت، شرکت‌های طرف قرارداد نتوانند مانند قبل ایران را ترک کرده و تعهدات را انجام ندهند.

وی ادامه داد: فارغ از جریانات سیاسی و فشارهای احتمالی، حجم سرمایه گذاری این شرکت‌ها به قدری است که هیچ‌گونه توجیه اقتصادی برای بر هم زدن قرارداد وجود ندارد، در قرارداد پژو و سیتروئن کاملا به این موضوعات اشاره شده و طرف اروپایی هم قبول کرده ضمن آنکه این شرکت‌ها سرمایه گذاری عظیمی در ایران انجام داده‌اند به طور مثال پژو 400 میلیون یورو تا به امروز سرمایه گذاری انجام داده و قرار است به همین اندازه در آینده پول وارد کند.

این فعال صنعت خودرو تصریح کرد: شرکت ایکاپ با مشارکت ایران خودرو و پژو تاسیس شد و مطابق اساسنامه یک سال مدیرعامل آن را ایران خودرو و سال دیگر پژو تعیین می‌کند.برای آینده برنامه ریزی کامل شده و بعید است پژو بخواهد با این شرایط ایران را ترک کند و علاوه بر به خطر انداختن سرمایه خود مجبور شود هزینه‌های دیگری نیز بپردازد.

نعمت بخش افزود: در قرارداد سایپا، سیتروئن سهامدار اصلی شرکت فرانسوی است و در واقع علاوه بر پول،فناوری روز را پس از اروپا در ایران ارائه خواهد کرد در حالی که سرمایه آورده طرف ایرانی فقط سایت خودروسازی است ضمن آنکه در قرارداد این شرکت نیز همه گونه پیش بینی صورت گرفته است پس خروج این شرکت اروپایی نیز بعید است.

*سنا

پاسخ دادن